Putinovy zdravotní problémy se zhoršují. Ruský prezident musel kvůli tomu zrušit několik plánových akcí

Zdravotní stav ruského prezidenta Vladimira Putina je terčem spekulací mnoho měsíců. Nejčastěji se mluví o rakovině a Parkinsonově chorobě.

i Zdroj fotografie: Пресс-служба Президента Российской Федерации / Creative Commons / CC BY
                   

Nejvíce informací o zdravotních problémech šéfa Kremlu se dostává na veřejnost z telegramového kanálu General SVR, který je údajně napojený na zasvěcené zdroje z okolí prezidenta. Právě tento sociální účet nedávno uvedl, že kvůli zhoršujícímu zdravotnímu stavu musela ruská hlava státu odvolat několik plánovaných akcí a vystoupení, píše web Daily Mail. Důvodem mělo být doporučení lékařů, aby kvůli narůstajícím potížím více odpočíval.

Neúspěchy ve válce problémy prohlubují

Podle Generala SVR se ruský prezident, který letos oslavil 70. narozeniny, rychle unaví a trpí častými záchvaty závratí a bolestmi hlavy, uvádí dále web Daily Mail. Údajně má mít také „zakalené vědomí“. Putinův zdravotní stav se má zhoršovat i v důsledku stresu způsobeného válkou na Ukrajině, ve které Rusko nedosahuje úspěchů. „Neustálé nervové napětí a ponoření se do problémů na frontě vytvořilo negativní prostředí pro průběh jeho nemoci,“ cituje z vyjádření web Daily Mail. Důkazem má být právě zrušení několika důležitých akcí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kreml nikdy oficiálně zdravotní problémy ruského prezidenta nepotvrdil

Ruský prezident na neurčito posunul každoroční diskuzi s novináři a zrušil termín také tradičního projevu před ruskými politiky, informuje web Seznam Zprávy. Podle analytiků z amerického Institutu pro studium války má být důvodem také skutečnost, že ruský vůdce si „není jistý svou schopností utvářet ruský informační prostor“. Vyhnout se chtěl zřejmě i nepříjemným otázkám spojeným s válkou na Ukrajině. Putin nedávno také odložil návštěvu největšího ruského tankového závodu v Nižním Tagilu v pohoří Ural, píše server Daily Mail.

Putin používá dvojníky

Zrušena byla také účast ruského prezidenta na jeho oblíbeném hokejovém zápase, který se tradičně pořádá na konci roku. Naopak Putin se tento týden objevil v Petrohradu na setkání vůdců bývalých sovětských států. Došlo také k uspořádání krátké videokonference s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem, který dostal pozvánku k návštěvě Moskvy v příštím roce. General SVR ale několikrát upozornil, že některé projevy ruského prezidenta jsou předem předtočené. Spekuluje se také dlouhodobě o používání dvojníků.

Zástupců, kteří vypadají jako Putin má být několik, jak Události247 psaly na začátku října. Důvodem používání dvojníků jsou právě i zdravotní problémy, kvůli kterým má být ruská hlava státu často hospitalizovaná. Podle Generala SVR byl místo Putina vyslán dvojník i na nedávnou návštěvu Krymského mostu. „Prezident se stále více uchyluje k používání „dvojníků“ k účasti na různých veřejných akcích a technologie „deepfake“ se používá pro videokonference, což umožňuje pořádání schůzek bez Putinovy ​​přímé účasti,“ cituje Daily Mail z příspěvku .

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články