500 000 tisíc Rusů půjde na katastrofální porážku. „Na takový boj nemají žaludek,“ říká expert

V posledních týdnech se zvyšují obavy, že Rusko přistoupí k dalšímu kolu mobilizace. Vyhlásit ji Putin může při příležitosti ročního výročí invaze.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Web Express připomíná, že v podzimním kole mobilizace bylo v Rusku povoláno zhruba 300 tisíc lidí s vojenskou zkušeností. Někteří na to reagovali po svém a desetitisíce Rusů tak raději vyrazily do zahraničí, aby nemusely bojovat. Ještě více ruského obyvatelstva se může pokusit ze země odjet poté, co tamní prezident Vladimir Putin vyhlásí další kolo mobilizace, o kterém se hojně spekuluje. Tentokrát by nábor měl dopadnout až na půl milionů vojáků, píše Express.

Tlak na Putina sílí ze všech stran

Americký generál ve výslužbě Ben Hodges upozorňuje, že Rusové nemají žádný zájem se do bojů na Ukrajině zapojit. Obzvlášť, když vidí, jaká je aktuální situace na frontě. Rusko trpí obrovskými ztrátami. Stále není schopno dobýt klíčové části Ukrajiny, přestože se o to měsíce pokouší,“ uvedl pro Express.

iZdroj fotografie: Управление информации и пресс-службы Главы Республики Крым / Creative Commons / CC-BY
Částečná mobilizace se dotkla i obyvatel poloostrova Krym, který Rusko v roce 2014 anektovalo

Kromě toho považuje americký odborník plán na masovou mobilizaci týkající se až 500 tisíc lidí za nemožnou. Připomíná, že je nutné všechny lidi přesunout, vycvičit, vybavit a ubytovat, což může dopadnout katastrofálně. „Ruské obyvatelstvo nemá na tento boj žaludek a absolutně se ho nechce účastnit,“ dodal Hodges pro Express. Je tak jasné, že půl milionu Rusů bude čelit katastrofální porážce.

Ačkoli Putin si toho je jistě vědom, nemá příliš na výběr. Kvůli válce na Ukrajině na něj sílí tlak ze všech stran. Kritika zaznívá nejen od opozice, ale i od ruského obyvatelstva. Podle Hodgese se ale šéf Kremlu puče bát nemusí. Za posledních dvacet let má kolem sebe vybudovanou dostatečně velkou bezpečnostní infrastrukturu, píše Express.

Očekává se rozhodující krok

Riziko je ale pro Putina jinde. „Je tam obrovský konflikt mezi různými vůdci a frakcemi, jež přemýšlí, jak se jim bude žít po pádu Krymu a po vítězství Ukrajiny,“ uvedl americký generál ve výslužbě. Právě znovudobytí anektovaného poloostrova by mohlo být tím, co by Putina zlomilo. Podle Hodgese přitom takový scénář není nijak nerealistický. „Ukrajina by mohla Krym získat zpět do konce srpna,“ řekl pro Express.

Ruskou převahu Kyjev podle amerického generála vyvažuje pomocí útoků na velitelství, infrastrukturu či muniční sklady nacházející se na Krymu. Moskva zároveň ani zdaleka neřekla poslední slovo. Americký Institut pro studium války (ISW) upozorňuje na rozhodující ruskou operaci, jak Události247 psaly tento týden. Velké útoky mají proběhnout v Luhanské oblasti, kam Rusové přesunují své jednotky z Chersonské oblasti. Ukrajinci s masivními útoky počítají na jaře, nejpozději v létě, píše web Onet.

Jak si myslíte, že mobilizovaní Rusové na frontě dopadnou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále