Desítky tisíc Čechů na dlažbě? Podle šéfů velkých podniků se může strhnout lavina propouštění

Aktuální hospodářská krize může mít daleko větší dopady, než si kdokoliv dosud dokázal představit. Mnoho Čechů může přijít o práci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Drahé energie a vývoj ekonomiky jsou nejčastějšími důvody, proč zaměstnavatelé uvažují o snižování počtu zaměstnanců, píše web Deník. Napětí panuje téměř ve všech oblastech. Loni na podzim k propouštění zaměstnanců docházelo hlavně v energeticky nejnáročnějších oborech jako jsou sklárny či slévárny. Začátek letošního roku ale potvrdil, že jen u těchto segmentů se to nezastaví. Lednový průzkum společnosti Manpower ukázal, že zaměstnavatelé plánují v prvním čtvrtletí roku 2023 více propouště, než nabírat, píše web ČT24.

Firmy zatím vyčkávají

Z celkem 510 oslovených firem potvrdilo záměr snižovat počet zaměstnanců 24 procent společností. Lavina propouštění se navíc pravděpodobně chystá i ve velkých podnicích. Už loni v září v rozhovoru pro Seznam Zprávy šéf Kofoly Jannis Samaras potvrdil, že společnost snižuje stavy. „Bez propouštění desítek lidí se úspory neobešly,“ uvedl. Již tehdy navíc upozornil, že hrozí „ekonomická krize, jakou Evropa v moderní historii nezažila“.

Česko je závislé především na automobilovém průmyslu, který je také výrazně ohrožen. Šéf odborů společnosti Škoda Auto Jaroslav Povšík varoval, že v mladoboleslavské automobilce může zaniknout až 12,5 tisíce pracovních míst, jak Události247 informovaly v lednu. Desítky tisíc Čechů se tak mohou ocitnout na dlažbě.

Naplnění těch nejčernějších scénářů o propouštění ale nemusí být tím nejhorším, co automobilový průmysl čeká. V loňském roce se objevily informace, že německý koncern Volkswagen, pod který patří Škoda Auto, kvůli možnému nedostatku zemního plynu zvažuje přesun výroby do jihozápadní a severní Evropy. To by v Česku způsobilo velký problém.

Desítky tisíc lidí bez práce

Ve výrobních závodech škodovky v Mladé Boleslavi, Kvasinách a ve Vrchlabí dohromady pracuje zhruba 36 tisíc lidí, jak Události247 psaly loni. Desítky tisíc lidí by se tak v situaci, kdy jen velmi málo společností nabírá nové zaměstnance, ocitly bez práce. Nejde navíc zdaleka o jediného významného zaměstnavatele, jehož pracovníci mohou přijít o práci.

iZdroj fotografie: Draceane / Creative Commons / CC-BY-SA
Škoda Auto zaměstnává v Mladé Boleslavi zhruba 36 tisíc lidí

Americký internetový obchod Amazon již na začátku letošního roku oznámil, že hodlá zrušit kolem 18 tisíc pracovních míst. Společnost působí také v Česku, kde zaměstnává několik tisíc lidí. Zhruba 3 tisíce stálých zaměstnanců pracují v distribučním centru v Dobrovízi u Prahy a dalších asi tisíc specializovaných pracovníků je v kancelářích v centru Prahy, píše web iDnes.

Na příkladu této společnosti je zřejmé, že situace se nevyvíjí dobře. Původně totiž firma plánovala propustit kolem 10 tisíc pracovníků, což je o 8 tisíc méně, než kolika se propouštění nakonec skutečně dotkne, uvádí iDnes. Tisíce zaměstnanců hodlá propustit také další společnosti působí v Česku jako Dell Technologies, Meta Platforms či Microsoft, píše web Novinky.

Nastane v českých firmách hromadné propuštění?

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články