Profesor Suchý: Češi patří mezi nejtlustší v Evropě. Obezita přitom vede k závažným nemocem

Češi stále tloustnou. Ke kilogramům navíc přispěla i pandemie koronaviru. Lidé byli v karanténách, sportoviště byla zavřená a děti seděly doma u počítače.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Jiřího Suchého
                   

Podle odborníků trpí nadváhou, nebo dokonce obezitou více než polovina Čechů. Situaci zhoršila opatření spojená s pandemií koronaviru a omezením pohybu. Lékaři proto nyní čekají vlnu obezity a z ní plynoucí zdravotní komplikace. O rozhovor na toto téma jsme požádali Jiřího Suchého, profesora z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.

Jak velký problém je obezita, kde jsou Češi ve srovnání s vyspělou Evropu?

Češi jsou nelichotivém čtvrtém místě v počtu obézních v Evropě.

Kdo vede na kila? Větší konfekci oblečení teď kupují spíše ženy nebo muži?

Výrazně obéznější jsou čeští muži než ženy.

Když hovoříme o epidemii obezity, co si pod tím vlastně představit?

Stále se zvyšující procento obyvatel (nejen) České republiky, kteří nemají doporučenou váhu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Obezita

V jakém případě můžeme hovořit o člověku, že už je obézní, že se nejedná pouze o nadváhu?

Obvykle se používá jednoduché hodnocení v podobě BMI, body mass index (pozn. redakce: poměr výšky a váhy). Když vystoupá na 30 indikuje obezitu, nadváha se pak pohybuje nad 25. Doporučená váha lékaři i obezitology je od 18,5 do 25.

Může za více obézních lidí i pandemie koronaviru?

Určitě ano. Stav obezity a nadváhy je v Česku špatný dlouhodobě, pandemie koronaviru ale situaci ještě zhoršila. Lidé se méně hýbali a stres zajídali nadbytečným množstvím jídla. Nejnovější data například ukazují, že jedenáctileté děti za poslední rok ztloustly oproti předchozím letům o 2 %, tedy přibližně o jeden kilogram.

Co z toho plyne?

Špatné stravovací a pohybové návyky z dětství si ponesou až do dospělosti, kdy se projeví právě cukrovkou, zvýšeným tlakem nebo třeba artrózou.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Jídlo

K jakým nemocem obezita vede? Co všechno může způsobit?

K celé řadě. Například k cukrovce 2. typu, infarktům nebo k poškození kloubů. Obezitou začíná většina nemocí srdce, vyšší tělesná hmotnost zvyšuje riziko vzniku srdečního selhání i infarktu. Velmi úzká je také souvislost vztahu mezi obezitou a cukrovkou či endokrinologickými poruchami. V neposlední řadě má obezita negativní vliv i na psychiku. Pacienti často kvůli kilům navíc trpí depresemi a úzkostnými stavy.

Zástupci odborníků na pohyb a výživu, diabetologů či kardiologů založili spolek Zastavme nadváhu a obezitu. Co si od toho slibujete?

Chceme přispět ke zlepšení situace s nadváhou a obezitou v populaci. Spolupráce mezi autoritami a organizacemi je v současné době minimální, a právě to se snažíme jako spolek změnit. Velmi důležitá je spolupráce lékařů s nutričními terapeuty a specialisty, kteří řeší pohybové aktivity.

Jak dostat rady expertů k těm, co je potřebují?

Děti často kopírují životní styl i stravování rodičů, takže je důležité působit na rodiče i děti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články