Vzpomenete si, kdy vám třeba šéf zvýšil výplatu? V některých profesích si o to zaměstnanci nemusí ani říkat.
Události247 psaly, že v loňském roce byl v Česku průměrný plat 40 324 korun. Letos by pak částka měla opět výrazně vzrůst, podle odhadů na 43 967 korun. Reálně však na takové peníze spousta Čechů nedosáhne. Do skupiny hůře placených profesí patří třeba prodavačky nebo kuchařky ve školních jídelnách.
Koho se zvýšení platu týká?
Již dříve jsme psali také například o tom, že pracovníci Albertu dostanou letos přidáno v průměru 8,5 procenta. Zdaleka však nejsou jediní. Mzdy prodavačů a dalších zaměstnanců zvyšuje také Lidl. Konkrétně by měli lidé pracující na prodejnách nebo ve skladech dostat navíc zhruba 2 tisíce korun měsíčně. Pozadu nezůstávají ani další řetězce. Na lepší peníze se mohou těšit třeba zaměstnanci supermarketů Tesco a Penny.
Polepší si i další skupina Čechů. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) totiž poslalo 23. července do připomínkového řízení návrh nařízení vlády, kterým by se měly zvýšit platy některým zaměstnancům veřejného sektoru. Návrh obsahuje dvě možné varianty, o kolik by se plat mohl zvýšit. První navrhuje zvýšení o 7 procent, ta druhá dokonce o 10 procent, uvádí ministerstvo v tiskové zprávě. S účinností návrhu se počítá již od 1. září 2024.
Platy se zvednou o desítky tisíc korun ročně
Navýšení se bude týkat především platových tarifů zaměstnanců v základní, tedy stupnici platových tarifů zaměstnanců ve veřejných službách a správě. Platy by se zvýšily také státním zaměstnancům. Dohromady se je jedná asi o 360 tisíc lidí. Jde o pracovníky v sociálních službách a ve zdravotnictví nebo nepedagogické pracovníky ve školství. Návrh vychází jak ze situace v soukromém sektoru, tak i vývoji reálných výdělků v této oblasti, píše se ve zprávě.
Například školník nebo kuchař ve školní jídelně, kteří teď berou shodně 23 880 korun, by si při zvýšení o sedm procent polepšili o 1680 korun. Pokud by prošlo destiprocentní zvýšení, brali by potom každý měsíc víc o 2390 korun, což už je pěkná suma a za rok udělá skoro 29 000 korun. V případě, že novinka opravdu začne platit již od 1. září, poznali by to dotčení zaměstnanci už v říjnu, až jim přijde výplata za září.