udalosti247.cz
  • Doprava
  • Finance
  • Spotřebitel
udalosti247.cz
  • Doprava
    • Auto
    • Dálnice
    • Řidiči
    • Nafta
    • Parkování
    • Další »
  • Finance
    • Peníze
    • Pokuta
    • Poplatek
    • Důchody
    • Mince
    • Další »
  • Spotřebitel
    • Maso
    • Nakupování
    • Potraviny
    • Restaurace
    • Závadné potraviny
    • Další »
Sledujte nás:
Všechny rubriky »
udalosti247.cz » Spotřebitel » Čokoláda bude nově jen pro bohaté. Ostatní ji musí oželet, ceny totiž budou naprosto brutální

Čokoláda bude nově jen pro bohaté. Ostatní ji musí oželet, ceny totiž budou naprosto brutální

7. července 2024
Daniel Procházka
[email protected]

Podstatným článkem redakčního týmu webu Události24/7.cz je specialista na počasí a přidružené oblasti, Daniel Procházka, který se na našem široce zaměřeném webu pohybuje už pěknou řádku let. Daniel se věnuje především každodennímu spravování čtenářů o meteorologické situaci u nás i v Evropě. Vždycky ho podle jeho vlastních slov přitahoval divoký charakter přírody a její nepředvídatelnost a nespoutanost. I z toho důvodu se přes původně pouhé psaní meteorologických předpovědí dostal až k článkům o přírodních katastrofách, náhlých změnách počasí až třeba po nevídaných přírodních úkazech. Zároveň ale neskrývá ani svoji klidnější stránku, která má na Událostech na starost naopak články o bydlení a zahradě, které se řadí k jeho předním volnočasovým aktivitám.

Již nyní je čokoláda velmi drahá, stejně tak jako z ní vyrobené sladkosti. A podle všeho může být ještě hůř. Ceny oblíbených výrobků porostou i nadále.

cokolada
Zdroj fotografie: Sri Namagiri Mahalakshmi Baskaran/ Creative Commons / CC-BY-SA

Obsah článku

  1. Za vše může drahé kakao
  2. Čokoláda zdraží o obrovské částky

O zdražování čokolády, respektive kakaa se mluví už delší dobu. Loni v létě na tento fakt upozorňoval web Aktuálně. Ceny tehdy byly kvůli špatné úrodě nejvyšší za posledních 7 let. Na začátku letošního roku už se pak mluvilo o tom, že v roce 2023 nastalo nejvýraznější zdražení od roku 1989, jak psaly Události247. A tento neblahý trend, kvůli kterému se kvalitní čokoláda pomalu stává jen výsadou bohatých, pokračuje i nadále.

Za vše může drahé kakao

V posledních letech se ceny kakaových bobů pohybovaly okolo ceny 2 500 dolarů za tunu. Od začátku letošního roku ale růst nabral ještě rychlejší tempo. A v dubnu dosáhly ceny historického rekordu – 11 tisíc dolarů za tunu, píše web CNN Prima News. Nyní se pohybují těsně pod 9 tisíc dolary za tunu, není však vyloučeno, že se dubnový skok nebude opakovat.

horka cokolada lindt edited
Zdroj fotografie: Depositphotos
Za kvalitní čokoládu se nejspíš lidé brzy nedoplatí

Jak jsme již nastínili, pěstitelé kakaových bobů se se špatnou úrodou potýkají už delší dobu. Hlavním důvodem jsou výkyvy počasí, především vlny veder a sucha, jež pak zapříčiňují i rozšiřování různých nemocí kakaovníků. To vše pravděpodobně letos způsobí vůbec největší nedostatek kakaa v historii – podle Mezinárodní organizace pro kakao by ho celosvětově mělo chybět 374 tisíc tun, dodává web Seznam Zprávy.

Čokoláda zdraží o obrovské částky

Kakao je nezbytnou komoditou pro výrobu řady potravin. Jednou z těch hlavních je čokoláda a další sladkosti. Jejich zdražování lze vlivem rostoucí ceny kakaa pozorovat již několik měsíců. Jak psaly Události247, v dubnu čokoláda meziročně zdražila o 9,2 procenta. A podobně na tom jsou i mnohé čokoládové cukrovinky. Například produkty značky Orion vlastněné firmou Nestlé, která zahrnuje Studentskou pečeť, KitKat či Kaštany, před několika měsíci zdražily o několik procent.

Daniel Procházka
16. června 2024

Konec čokolády v Česku: Bude nahrazena něčím jiným. Sladká pochoutka z obchodů nadobro zmizí

Konec čokolády v Česku: Bude nahrazena něčím jiným. Sladká pochoutka z obchodů nadobro zmizí

A podle všeho může být ještě hůř. Například společnost Mondelez International, pod níž spadají značky Milka, Fidorka, Miňonky, Oreo, BeBe, Tatranky a další, oznámila, že bude zdražovat v dvouciferných hodnotách, píše dále web Seznam Zprávy. Je tak možné, že brzy nastane doba, kdy tyto oblíbené sladkosti budou luxusním zbožím, které si mnozí lidé pro jeho brutální ceny jednoduše nebudou moci dovolit.

Štítky
#čokoláda #kakao #zdražování
Pozorujete v obchodech zdražování čokolády? Napište nám do komentářů pod článkem

Chcete dostávat pravidelně novinky?

Kliknutím na tlačítko „Odeslat“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Velký německý podvod na elektromobilech. Naši sousedé masivně falšují data, ukazují zvrácenost systému v celé nahotě

Velký německý podvod na elektromobilech. Naši sousedé masivně falšují data, ukazují zvrácenost systému v celé nahotě

AUTOZIVE.cz
AUTOZIVE.cz
3 h
Obavy o zraněného kanonýra Pastrňáka. Kouč Bostonu vyloučil jeho návrat

Obavy o zraněného kanonýra Pastrňáka. Kouč Bostonu vyloučil jeho návrat

sportyzive.cz
sportyzive.cz
3 h
Tyto modely aut se jako ojeté téměř nedají prodat. Modlíme se, abyste neměli jedno z nich. Uhodnete, o jakých je řeč?

Tyto modely aut se jako ojeté téměř nedají prodat. Modlíme se, abyste neměli jedno z nich. Uhodnete, o jakých je řeč?

AUTOZIVE.cz
AUTOZIVE.cz
3 h
Řidiči akutně kontrolují své pneumatiky. Chtějí se vyhnout pokutě 120 000 Kč a problémům s pojišťovnou. Vy máte ty správné?

Řidiči akutně kontrolují své pneumatiky. Chtějí se vyhnout pokutě 120 000 Kč a problémům s pojišťovnou. Vy máte ty správné?

AUTOZIVE.cz
AUTOZIVE.cz
3 h
Něžné chvíle na pláži. Tenista Menšík vyrazil s Josefínou do tepla, u fanoušků vyvolal poprask

Něžné chvíle na pláži. Tenista Menšík vyrazil s Josefínou do tepla, u fanoušků vyvolal poprask

sportyzive.cz
sportyzive.cz
4 h

Cena zůstává, hmotnost produktů je nižší: Obchody zdražují čím dál rafinovaněji

Cena zůstává, hmotnost produktů je nižší: Obchody zdražují čím dál rafinovaněji

Ceny elektřiny 2024: Nedoplatíme se. Kdo si nenašetří dostatek peněz, ten bude klepat kosu

Ceny elektřiny 2024: Nedoplatíme se. Kdo si nenašetří dostatek peněz, ten bude klepat kosu

Mnoha lidem hrozí chudoba. Potravinová krize má totiž trvat roky

Mnoha lidem hrozí chudoba. Potravinová krize má totiž trvat roky
ABCmedia logo
Další portály spadající pod abcMedia Network, s.r.o.

AutoŽivě.cz

  • Aktuality
  • Autoživě testy
  • Ojetiny
  • Rady
  • Technický koutek
  • Zajímavosti
  • #pokuta
  • #motor
  • #nehoda
  • Velký německý podvod na elektromobilech. Naši sousedé masivně falšují data, ukazují zvrácenost systému v celé nahotě
  • Tyto modely aut se jako ojeté téměř nedají prodat. Modlíme se, abyste neměli jedno z nich. Uhodnete, o jakých je řeč?

SportyŽivě.cz

  • Basketbal
  • Formule 1
  • Fotbal
  • Hokej
  • MMA
  • Tenis
  • #fortuna-liga
  • #fotbal
  • #ac-spart-praha
  • Obavy o zraněného kanonýra Pastrňáka. Kouč Bostonu vyloučil jeho návrat
  • Něžné chvíle na pláži. Tenista Menšík vyrazil s Josefínou do tepla, u fanoušků vyvolal poprask

VIPživot.cz

  • Celebrity
  • #Dara Rolins
  • #Karel Gott
  • #Lela Vémolová
  • Martin Nečas pořídil dům za 130 milionů korun: 4patrové luxusní sídlo má i posilovnu a vlastní vinotéku
  • Příjmy Andreje Babiše: Premiérský plat je proti jeho miliardám jen symbolická částka

Vařímedobroty.cz

  • Cukroví
  • Omáčky
  • Předkrmy
  • Recepty
  • Rychlé pokrmy
  • #med
  • #cukr
  • #kuřecí maso
  • Matcha – trendy drink, nebo tradiční lék?
  • 50+ nejlepších receptů na domácí pomazánky: Hodí se na chlebíčky, jednohubky i jen tak k večeři na chleba

DámskýDeník.cz

  • Domácnost
  • Krása
  • Lifestyle
  • Móda
  • Vztahy
  • #herec
  • #počasí
  • #letadlo
  • Lela Vémola pod tlakem: nemocný syn a napjaté manželství
  • Meteorologové přiblížili, jaký bude prosinec. Sníh přijde postupně a ne všude stejně

MMAmag.cz

  • Zahraniční MMA
  • CZ/SK MMA
  • Videa
  • UFC
  • KSW
  • #ufc
  • #oktagon
  • #jiří procházka
  • Zloděj chtěl ženě ukrást kabelku. Ta mu dala tvrdou lekci MMA, i když ho sama nikdy netrénovala
  • Nejbizarnější prohra v historii MMA. Bojovník si sám zapletl nohy tak, že musel odklepat
udalosti247.cz
  • O nás
  • Kariéra
  • Kontakt
  • Cookies
  • Etický kodex
udalosti247.cz
  • O nás
  • Kariéra
  • Kontakt
  • Cookies
  • Etický kodex

Copyright © 2016-2025 abcMedia Network s.r.o. - Theme v1.0.5

Obsah je chráněn autorským právem. Jakékoli užití včetně publikování nebo jiného šíření obsahu je bez písemného souhlasu zakázano.