EU chystá nová pravidla, která se dotknou spousty Čechů. Připravte se, pokuty budou lítat o stošest

Mysleli jste si, že když uděláte v cizině dopravní přestupek, vyhnete se zodpovědnosti? To už s největší pravděpodobností nebude pravda.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Řidiči musí od letošního roku počítat s několika změnami. O tom, že se dotknou třeba provozu na českých dálnicích, psaly Události247 již dříve. Kromě přibývajících značek zakazujících předjíždění kamionů se jedná také o zvýšení maximální povolené rychlosti na 150 kilometrů v hodině. Nebude to však platit plošně.

Čeští řidiči se pokuty v cizině nebojí

Zavádění bude velmi pozvolné, a navíc jen na vybraných dálnicích. Například mezi ty zvažované patří nově vybudovaná část jihočeské D3 nebo D1 mezi Vyškovem a Přerovem, jak jsme na Událostech247 psali už dříve. Novela silničního zákona přinesla také například změny v systému pokut a trestných bodů, nebo možnost řídit už od 17 let. „Ta poslední novinka udělala radost mému synovi, kterému teď dělám mentora,“ říká pan Josef.

Řidiči pozor: Na dálnicích bude v roce 2024 platit nové pravidlo. Kdo se nepřizpůsobí, ten bude litovat

Teď by mohly nastat další změny, protože jednotlivé unijní státy nemají stejná silniční pravidla, jak upozornil web Kupi. Mnozí řidiči totiž spoléhají na to, že v zahraničí pro ně platí beztrestná zóna a že za přestupky v jiných zemích nebudou potrestáni. Evropský parlament to však chce změnit, protože asi 40 procent takových trestných činů není stíháno. Vše by měla změnit užší komunikace mezi jednotlivými zeměmi.

Nová pravidla musí dodržovat všichni

Na seznamu přestupků, za které budou řidiči stíháni po celé EU, bude překročení povolené rychlosti, řízení pod vlivem, jízda na červenou, nebezpečné parkování a předjíždění, přejíždění plné čáry a opuštění místa nehody, vyjmenovává Kupi. Nová pravidla jsou součástí balíčku, jehož cílem je zlepšit bezpečnost silničního provozu v EU a pomoci dosáhnout cíle snížit do roku 2050 počet tragických nehod na evropských silnicích na nulu. 

iZdroj fotografie: Aktron / Creative Commons / CC-BY-SA
Chystaná změna by měla platit v rámci celé unie

Nové změny jsou součástí „balíčku pro bezpečnost silničního provozu“, který Komise přijala 1. března 2023. „Já myslím, že pokud šoféři dodržují pravidla, nemůže jim tohle nové nařízení vůbec vadit,“ řekl k tomu Událostem247 pan Roman. Než se vydáte autem do ciziny, seznamte se proto se silničními pravidly dané země. Řidiči členských zemí by nová pravidla měli určitě respektovat, protože v opačném případě by se jim to mohlo pořádně prodražit.

Vítáte podobnou změnu? Dejte nám to vědět v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články