Kdo na internetu klikne na špatný odkaz, přijde o více než 3 miliony korun. Hrozí to hlavně seniorům

I přes opakovaná varování policie přibývá podvodů na internetu. Nejčastějším terčem podvodníků jsou především starší lidé.

i Zdroj fotografie: Brooks Duncan/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O podvodech přes internet, SMS zprávy a telefonní hovory, na Událostech247 informujeme poměrně často. Psali jsme například o zprávách, jež se tváří, jakoby pocházely ze Všeobecné zdravotní pojišťovny. V poslední době je také častým trikem to, že se zloději vydávají za pracovníky České pošty.

Nikdy nesdělujte své citlivé údaje

Psali jsme také o tom, že na internetu se aktuálně šíří podvodné e-maily, které se zákazníky snaží přimět, aby se přihlásili na stránky tohoto oblíbeného obchodu. Je to ale lest. Pokud vám tedy podobný e-mail přišel, raději na něj nereagujte. S největší pravděpodobností jde totiž o podvod, jehož cílem je získat vaše osobní údaje a následně třeba i peníze z vašeho bankovního účtu.

Varování: Přišla vám někdy tahle SMS zpráva? Její přečtení vás bude stát všechny vaše peníze

Policie opakovaně varuje, že by lidé měli být nanejvýš obezřetní. Pokud jim přijde podezřelá SMS zpráva, e-mail, nebo jim někdo bude volat z neznámého čísla s podezřelou nabídkou, měli by se lidé okamžitě obrátit na policii. Důležité je také, aby na žádné neověřené stránky nezadávali své citlivé údaje. Někdy se navíc stane, že podvodníci volají z čísla, které se tváří jako vaše banka, i když to samozřejmě není pravda.

Podvodník byl velmi přesvědčivý

To, že jsou nejsnadnějšími oběťmi podvodníků senioři, dokazuje i případ, který se stal na Uherskohradišťsku. Důvěřivá 65letá žena tam při domnělých investicích totiž přišla o 3,7 milionu korun. Už v lednu totiž klikla na lákavou nabídku klamavé reklamy investiční společnosti, ve které hovořil známý politik o výhodném investování. Jak píše web Náš region, takzvaný deepfake ženu přesvědčil, aby se zaregistrovala v podvodném odkazu. 

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Podvodníci se z lidí snaží vytáhnout peníze všemožnými způsoby

Pak už vše mělo rychlý spád. Seniorce zavolal podvodník a přesvědčil ji, aby mu poskytla vzdálený náhled do svého počítače. V něm domnělý a přesvědčivý  investiční poradce ženu navigoval k prvotním transakcím. Důveřivá seniorka peníze přeposílala na různé zahraniční účty podle doporučení domnělého poradce, píše dále web. Proinvestovaná částka překročila 3,7 milionu korun. „Já si na tohle dávám pozor, ale není mi jasné, jak ta paní dokázala našetřit tolik peněz,“ řekla Událostem247 paní Majka z Tábora.

Kontaktovali vás někdy podvodníci? Dejte nám vaše zkušenosti vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články