Lidé už mají koncesionářských poplatků pro ČT plné zuby: Rozhodli se je neplatit, prochází jim to

Stávající koncesionářský poplatek pro Českou televizi činí 135 korun. Existuje ovšem legální způsob, jak ho neplatit.

i Zdroj fotografie: Pavlofox / Creative Commons / CC0
                   

Stále více Čechů se zdá být frustrovaných z povinnosti platit koncesionářské poplatky pro Českou televizi. Hledají tak různé způsoby, jak se povinnosti vyhnout. Někteří z nich ho našli. Neporušují přitom nijak zákon a stávající měsíční poplatek 135 korun jim jde do kapsy.

Odhlášená televize

Poplatek pro veřejnoprávní televizi je ze zákona povinný pro každého, kdo vlastní televizi a není nijak zdravotně znevýhodněný, jak napsal web ProLibertate. Koncesionářské poplatky slouží k financování vysílání média veřejné služby. Lidé, kteří se rozhodli poplatek České televizi neplatit, s obsahem vysílání často nesouhlasí, v drsnějším případě mají prostě televize plné zuby. Nebo prostě televizi nevlastní.

iZdroj fotografie: Mtaylor848 / Creative Commons / CC-BY-SA
Koncesionářský poplatek pro ČT je momentálně 135 korun

Jedním z legálních způsobů, jak se vyhnout placení poplatků, je odhlásit televizi. Lze tak učinit zasláním prohlášení, že doma nemáte televizní přijímač. Učinit tak můžete pomocí evidenčního listu, pokud jste přímým poplatníkem ČT. Důležité je také vyplnit čestné prohlášení, které je dostupné na webu ČT, že televizi doma nemáte. Pokud televizi platíte přes SIPO, stačí zajít na pobočku České pošty a evidenci odhlásit, napsal web E15. Od hrazení poplatku jste od toho momentu osvobozeni. Ti, kteří televizi odhlásili, mohou místo toho sledovat pořady na internetu.

Pokuta i 10 tisíc korun

Je ovšem důležité dodat, že televizní přijímač byste doma opravdu neměli mít, jinak vám může hrozit pokuta ve výší až 10 000 Kč. Podle webu dTest se kontroly koncesionářů provádějí za pomocí porovnání evidence poplatníků s databázemi odběratelů elektřiny.

Koncesionářské poplatky pro ČT bude platit každý, bez výjimek: Nejenom za televizi, nově i za počítač, telefon nebo tablet

Ani budoucnost internetového sledování vysílání ČT zdarma však v budoucnu není jistá. Jak jsme před nedávném informovali na Událostech247, vedení televize zvažuje, že službu iVysílání zpřístupní jenom koncesionářům. Těm, kteří poplatek nebudou platit by služba podle takového nápadu neměla fungovat. Vedení ČT zároveň zvažuje, že koncesionářský poplatek navýší. Ten nyní činí 135 korun. Jeho výše byla stanovena v roce 2008.

Platíte koncesionářský poplatek České televizi? Dejte nám to vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články