Pokud žijete v domnění, že si na své vlastní zahradě můžete dělat cokoliv, jste na omylu. Tyto zákony byste rozhodně neměli porušovat.
Mít zahradu znamená mít povinnosti. Každý její majitel musí dodržovat důležitá pravidla a hned několik zákonů. V opačném případě mu za jejich porušení hrozí pokuta. Jak již redakce Událostí247 upozorňovala, majitelé zahrad nesmějí například bez povolení pokácet na své zahradě strom nebo pálit mokrou trávu. V případě, že toto pravidlo poruší, mohou skončit s pokutou ve výši 150 000 Kč. Takových zákonů musí majitelé zahrad dodržovat více a mezi nimi se nachází i ten, který vešel v platnost teprve nedávno.
Zahrady mají svá pravidla
Mít zahradu je sice krásné, ale rozhodně nejde o procházku růžovým sadem. Když pomineme všechnu tu náročnou práci okolo, každý majitel zahrady musí být velmi obezřetný a dávat si pozor na to, co na své zahradě dělá. Pozornost by měl věnovat i tomu, jaké rostliny pěstuje – za ty invazivní totiž může schytat tučnou pokutu. Jak redakce Událostí247 zjistila, Ministerstvo životního prostředí zakazuje pěstování hned 36 rostlin. Vůbec nejzákeřnější z nich je bolševník velkolepý, za který vám hrozí pokuta 100 000 Kč.
Mezi další méně známé zákony patří ten o rostlinách a stromech sahajících na pozemek souseda. Jak praví zákon č. 89/2012 Sb., konkrétně paragraf 1016 – plody spadlé ze stromů a keřů na sousední pozemek náleží vlastníkovi sousedního pozemku. Pokud vám tedy z jabloně napadají jablka na sousedův pozemek, stávají se jeho vlastnictvím. Zároveň, pokud větve vašich stromů zasahují na jeho pozemek, má právo vás požádat o jejich odstranění. Pokud tak neučiníte, může tak učinit sám.
Nový zákon
V určitých regionech začal nedávno platit i zákaz prořezávání živých plotů a ti, kdo nařízení poruší, mohou čelit citelným sankcím. Hlavním důvodem těchto omezení je ochrana volně žijících ptáků, kteří si právě v této době začínají budovat hnízda. Husté keře a živé ploty jim poskytují ideální útočiště, a proto se jejich kácení nebo radikální zastřihávání může negativně projevit na ptačí populaci. Například ve Velké Británii za porušení tohoto zákona hrozí pokuta 1 000 liber, tedy přibližně 30 000 Kč.
Stejný zákon platí i ve Francii – tam si za stříhání živého plotu v období od 16. března do 15. srpna odnesete pokutu 750 eur. Přestože se tato pravidla primárně vztahují na zemědělce, některé obce rozšířily tato omezení i na soukromé majitele zahrad. Ve vážnějších případech, kdy by došlo k narušení chráněného biotopu nebo ohrožení vzácných druhů, může být situace posuzována podle přísnějších pravidel. Článek L. 415-3 zákoníku o životním prostředí dokonce umožňuje udělit trest až tři roky odnětí svobody a pokutu ve výši 150 000 eur.
V České republice tento zákon zatím nemáme a tak se bude týkat pouze Čechů, kteří žijí například ve Francii nebo Velké Británii. I přes to doporučujeme, abyste se jakožto majitelé zahrad seznámili se všemi zákony a pravidly, které musíte dodržovat. I provádění některých naprosto obyčejných činností by vás totiž mohlo přijít draho.
Vlastníte zahradu?


