Doba Československa je dávno pryč. Sběratelé však po některých věcech z této doby nepřestávají prahnout.
Od rozdělení Československa uplynulo již více než 31 let. Hodnota některých věcí pocházejících z této doby však s postupujícím časem roste. Lidé, kteří si staré artefakty z doby ČSSR stále schovávají doma, tak možná na půdě mají ukryto velké bohatství, aniž by o tom vůbec věděli.
Těchto věcí z doby ČSSR si sběratelé cení
Jde například o staré tuzexové poukázky, takzvané bony. Jednalo se o speciální druh platidla, které se v době ČSSR používalo k placení v Tuzexu, kde se prodávalo zahraniční a velmi žádané zboží ze západu. Po pádu komunismu a zavedení tržní ekonomiky v Československu sice bony zanikly a tuzexové obchody byly postupně zavřeny. Hodnota těchto poukázek však rozhodně neklesla, i když reálně už si za ně lidé v dnešní době nic nekoupí.
Důkazem toho, jak jsou bony mezi sběrateli žádané, je předloňská aukce. Jak píše web TN, mezi draženými předměty byl právě i bon. A ne ledajaký. Jednalo se o 50haléřový bon z první emise Tuzex, který je pro svou vzácnost mimořádně ceněný. Jeho vyvolávací cena byla 10 tisíc korun, nakonec se však prodal za neuvěřitelných 1 260 000 korun.
Vydělat lze i prodejem dalších věcí
Z doby ČSSR pochází i další předměty, kterých si sběratelé cení. Příkladem jsou některé druhy nábytku. Jak již dříve psaly Události247, například kousky v takzvaném bruselském stylu, který byl moderní v 50. až 70. letech minulého století, se mohou vydražit klidně i za desítky tisíc korun.
A vydělat lidé mohou i na prodeji vybraných starých časopisů. Pokud by se někomu snad na půdě či ve sklepě válelo například první vydání časopisu Vynález profesora Myšpulína z roku 1969, může si za něj pomýšlet na desítky tisíc korun. A žádaná jsou také kompletní série známého Čtyřlístku nebo časopisu Sedmička Pionýrů.