Snad každému řidiči se někdy stane, že na svých cestách narazí na dopravní značku, u které neví, co znamená.
Zatímco u některých značek je jejich význam zřejmý z motivů, které jsou na nich vyobrazeny, jinde řidiči nemají ani tušení, co vlastně značka znamená. Už dříve jsme na Událostech247 informovali například o velmi důležité značce Stop-protisměr. Jedná se o žluté pole s výše uvedenými nápisy, černou rukou a symbolem jednosměrné ulice.
Řidiči značku neznají ani po několika letech
Řidiči na tuto značku narazí především na sjezdech z dálnic, které by mohli mylně považovat za nájezdy. Čeští řidiči v tom však nejsou sami. Pokud někdy zamíříte autem třeba do Německa, čeká vás tam hned několik značek, které u českých silnic určitě neuvidíte. Jak redakce Událostí247 zjistila, podle německého serveru Auto motor sport se například černobílá značka 1010-70 na silnicích začala objevovat již v roce 2021. Jsou na ní dva muži a dvě ženy a uprostřed symbol auta rozpůleného vertikálně na dvě části.
Ani po několika letech však spousta řidičů stále netuší, co vlastně znamená. Symbol rozpůleného auta značí, že na daném místě mohou parkovat pouze sdílená auta, respektive vozy, které slouží pro carsharing. Jak Události247 našly na německém serveru Mikar, nerespektování ze strany řidičů, kteří zde parkují svým soukromým autem, může vyjít docela draho. Zatímco dříve to bylo jen 10 eur, od listopadu 2021 je pokuta už 55 eur, tedy okolo 1300 korun. Auto může být dokonce dle uvážení obce odtaženo.
Dopravní značky se často i kradou
Vraťme se ale zpět do České republiky. Také v roce 2024 zde přibyly nové dopravní značky, protože legislativní rada vlády schválila novelu vyhlášky č. 294/2015 Sb. Novinky v ní obsažené vycházejí ze změn v rámci schválené velké novely zákona o silničním provozu. Jak redakce Událostí247 dohledala na webu Ministerstva dopravy, řidiči tak při svých cestách potkávají značky upozorňující na začátek a konec sdílené zóny nebo na dodržování bezpečného odstupu při jízdě na dálnici.
Dopravní značky se také především v minulosti stávaly častým terčem zlodějů. Policisté takových případů řeší každý rok několik, jak Události247 dohledaly na jejich webu. Říkáte si, k čemu je někomu dopravní značka? Podle policie jsou samotné důvody pro krádež dopravních značek ve většině případů převážně dva. Většinou jde o sběratelskou recesi, nebo si zloděj snaží prodejem značky ve sběrném dvoře vylepšit své finanční příjmy. „V mládí jsme taky ukradli značku Zákaz vjezdu. Byla to ale recese a pak jsme ji vrátili na místo,“ zavzpomínal pro Události247 pan Ivo H. z Kolína.
Slyšeli jste už o zmíněné dopravní značce?


