udalosti247.cz
  • Doprava
  • Finance
  • Spotřebitel
udalosti247.cz
  • Doprava
    • Auto
    • Dálnice
    • Řidiči
    • Nafta
    • Parkování
    • Další »
  • Finance
    • Peníze
    • Pokuta
    • Poplatek
    • Důchody
    • Mince
    • Další »
  • Spotřebitel
    • Maso
    • Nakupování
    • Potraviny
    • Restaurace
    • Závadné potraviny
    • Další »
Sledujte nás:
Všechny rubriky »
udalosti247.cz » Spotřebitel » Nová povinná výbava už od 1. ledna: Za novou technologii si zaplatí řidiči z vlastní kapsy

Nová povinná výbava už od 1. ledna: Za novou technologii si zaplatí řidiči z vlastní kapsy

31. prosince 2023
Daniel Procházka
[email protected]

Podstatným článkem redakčního týmu webu Události24/7.cz je specialista na počasí a přidružené oblasti, Daniel Procházka, který se na našem široce zaměřeném webu pohybuje už pěknou řádku let. Daniel se věnuje především každodennímu spravování čtenářů o meteorologické situaci u nás i v Evropě. Vždycky ho podle jeho vlastních slov přitahoval divoký charakter přírody a její nepředvídatelnost a nespoutanost. I z toho důvodu se přes původně pouhé psaní meteorologických předpovědí dostal až k článkům o přírodních katastrofách, náhlých změnách počasí až třeba po nevídaných přírodních úkazech. Zároveň ale neskrývá ani svoji klidnější stránku, která má na Událostech na starost naopak články o bydlení a zahradě, které se řadí k jeho předním volnočasovým aktivitám.

Povinnou výbavu čas od času dostihnou změny, na které si řidiči musí zvyknout. Zjistěte, co nového se chystá tentokrát.

auto kufr
Zdroj fotografie: Atomic Taco/ Creative Commons / CC-BY-SA

Obsah článku

  1. Řidiči, kteří jezdí pouze v Česku mohou zůstat v klidu
  2. Od ledna 2026 bude nová povinná výbava ve Španělsku

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Blížící se začátek nového roku s sebou přináší vždy řadu změn. Jinak tomu nebude ani letos. Speciální pozornost by novinkám měli věnovat i řidiči. Jak totiž psaly Události247, od 1. ledna začnou platit změny v zákoně týkajícího se pozemních komunikací. To ale není všechno. Automobilky a tím pádem i řidiče ovlivní v budoucnu také další nařízení, ačkoli naštěstí ne od příštího roku.

Řidiči, kteří jezdí pouze v Česku mohou zůstat v klidu

V tuzemsku zůstane povinná výbava beze změn. Nadále tak řidiči v autech budou muset vozit autolékárničku, výstražný trojúhelník, minimálně jednu reflexní vestu a rezervní kolo, případně sadu pro opravu pneumatik. Že nějaká pravidla platí v Česku ale ještě neznamená, že se podle nich řídí i policisté v jiných zemích.

Například v Bulharsku, Rakousku, Slovensku, Itálii či Finsku je nařízená „reflexní vesta pro každého člena posádky, který vystupuje z vozidla během mimořádné události“. V Chorvatsku zas musí mít auta a přívěsem 2 výstražné trojúhelníky. Je proto dobré zjistit si, jaká pravidla v daném státě platí. A to se logicky týká i změn.

Od ledna 2026 bude nová povinná výbava ve Španělsku

Jednat se bude o homologované výstražné LED svítilny. Ty by měly nahradit dobře známé výstražné trojúhelníky. Nová technologie bude mít sice řadu výhod. Výstražné světlo bude vydávat do všech stran, a navíc bude schopna sdílet informace o poloze vozu. Zároveň z toho však bude plynout pro řidiče nepříjemná povinnost, a sice zaplatit si novou výbavu z vlastní kapsy. Předpokládá se, že cena by se mohla pohybovat okolo 30 až 40 eur, což skutečně není málo.

povinna vybava auto edited
Zdroj fotografie: Depositphotos
Výstražný trojúhelník ve Španělsku od roku 2026 nahradí LED svítilny

Jak jsme již zmínili, novinka se zatím týká jen Španělska. To však neznamená, že v budoucnu nečeká podobný scénář i Čechy. „Zrušení výstražných trojúhelníků a jejich nahrazení homologovanými výstražnými svítilnami je jedním z klíčových prvků“ nového návrhu Evropské komise, který se týká bezpečnosti na silnicích. Je tak klidně možné, že za několik let bude i v Česku tato nová výbava v podobě LED svítilen povinná.

Štítky
#auto #povinná výbava #řidiči
Byli byste pro zavedení LED svítilen i v Česku, nebo byste raději zachovali výstražné trojúhelníky? Dejte nám vědět do komentářů

Chcete dostávat pravidelně novinky?

Kliknutím na tlačítko „Odeslat“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Šlágr českého trhu za cenu Fabie? Čínský Dongfeng rozdává slevu 75 000 Kč a výkonem trápí i 2.0 TSI

Šlágr českého trhu za cenu Fabie? Čínský Dongfeng rozdává slevu 75 000 Kč a výkonem trápí i 2.0 TSI

AUTOZIVE.cz
AUTOZIVE.cz
58 m
Nejlepší ojetina všech dob konečně zlevnila na cenové dno. Chcete ji taky? Je miláčkem českého národa

Nejlepší ojetina všech dob konečně zlevnila na cenové dno. Chcete ji taky? Je miláčkem českého národa

AUTOZIVE.cz
AUTOZIVE.cz
1 h
Video: Honička dodávky, která přejela do Česka přes hranice. To, co vezla uvnitř, zaskočilo i ostřílené policisty

Video: Honička dodávky, která přejela do Česka přes hranice. To, co vezla uvnitř, zaskočilo i ostřílené policisty

AUTOZIVE.cz
AUTOZIVE.cz
2 h
Nešlápla Kia vedle? Představila modulární vůz, který si poskládáte jako LEGO. Ráno osobák, večer obytňák či dodávka

Nešlápla Kia vedle? Představila modulární vůz, který si poskládáte jako LEGO. Ráno osobák, večer obytňák či dodávka

AUTOZIVE.cz
AUTOZIVE.cz
2 h
David Prachař má starosti s nejmladším synem: František má divokou pubertu a dává mu zabrat

David Prachař má starosti s nejmladším synem: František má divokou pubertu a dává mu zabrat

VIPZivot.cz
VIPZivot.cz
19 h

Konec bezplatné parkování: Za elektromobily si lidé v Praze připlatí přes 20 000 Kč

Konec bezplatné parkování: Za elektromobily si lidé v Praze připlatí přes 20 000 Kč

Zasněžené auto s SPZ může řidiče přijít draho. Pokuta může činit až 10 000 Kč

Zasněžené auto s SPZ může řidiče přijít draho. Pokuta může činit až 10 000 Kč

Řidiči se mohou vyhnout zdražení dálniční známky: Kdo ji koupí do konce roku, ušetří až 130 Kč

Řidiči se mohou vyhnout zdražení dálniční známky: Kdo ji koupí do konce roku, ušetří až 130 Kč

Sníh na autě může řidiče přijít draho. Policie za tento přestupek rozdává pokuty 1 500 Kč

Sníh na autě může řidiče přijít draho. Policie za tento přestupek rozdává pokuty 1 500 Kč

Řidiči mohou se zimními pneumatikami v zahraničí narazit. V Německu jsou povoleny jen ty s alpským symbolem

Řidiči mohou se zimními pneumatikami v zahraničí narazit. V Německu jsou povoleny jen ty s alpským symbolem
ABCmedia logo
Další portály spadající pod abcMedia Network, s.r.o.

AutoŽivě.cz

  • Aktuality
  • Autoživě testy
  • Ojetiny
  • Rady
  • Technický koutek
  • Zajímavosti
  • #david kubrt
  • #servis
  • #nehoda
  • Šlágr českého trhu za cenu Fabie? Čínský Dongfeng rozdává slevu 75 000 Kč a výkonem trápí i 2.0 TSI
  • Nejlepší ojetina všech dob konečně zlevnila na cenové dno. Chcete ji taky? Je miláčkem českého národa

SportyŽivě.cz

  • Basketbal
  • Formule 1
  • Fotbal
  • Hokej
  • MMA
  • Tenis
  • #ac-spart-praha
  • #fortuna-liga
  • #coronavirus
  • Cyklista Sagan a nebezpečné experimenty. Trenéři ničili jeho tělo
  • Drby a výmysly. Fotbalový reprezentant popírá vztah se slavnou herečkou

VIPživot.cz

  • Celebrity
  • #české celebrity
  • #Dara Rolins
  • #královská rodina
  • David Prachař má starosti s nejmladším synem: František má divokou pubertu a dává mu zabrat
  • Poslední hovor patřil synovi: Karel Svoboda bojoval s démony a nikomu o tom neříkal. Smrt pro něj byla vysvobozením

Vařímedobroty.cz

  • Cukroví
  • Omáčky
  • Předkrmy
  • Recepty
  • Rychlé pokrmy
  • #cukr
  • #kuřecí maso
  • #med
  • Matcha – trendy drink, nebo tradiční lék?
  • 50+ nejlepších receptů na domácí pomazánky: Hodí se na chlebíčky, jednohubky i jen tak k večeři na chleba

DámskýDeník.cz

  • Domácnost
  • Krása
  • Lifestyle
  • Móda
  • Vztahy
  • #herec
  • #počasí
  • #letadlo
  • Přichází obří sněhová bouře. Napadne až 10 cm sněhu za hodinu
  • Dcera Petra Hapky se znovu ukázala na veřejnosti. Stále ji tíží velká lítost

MMAmag.cz

  • Zahraniční MMA
  • CZ/SK MMA
  • Videa
  • UFC
  • KSW
  • #jiří procházka
  • #oktagon
  • #ufc
  • Slavný bojovník vsadil na steroidy. Gordon Ryan má ve svých 30 letech vizáž strhaného padesátníka
  • MMA není sport, řekl Filip Grznár. A navrch naložil Bendovi s Enžlem
udalosti247.cz
  • O nás
  • Kariéra
  • Kontakt
  • Cookies
  • Etický kodex
udalosti247.cz
  • O nás
  • Kariéra
  • Kontakt
  • Cookies
  • Etický kodex

Copyright © 2016-2026 abcMedia Network s.r.o. - Theme v1.0.5

Obsah je chráněn autorským právem. Jakékoli užití včetně publikování nebo jiného šíření obsahu je bez písemného souhlasu zakázano.