Oblíbená pochoutka z Billy je ruská ruleta se zdravím. Kdo ji máte doma, ihned to vyhoďte do koše. V opačném případě si koledujete

Před vánočními svátky je zvýšený zájem také o suroviny, které se používají při pečení cukroví. Patří mezi ně také ořechy.

i Zdroj fotografie: IgorCalzone1 / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Mandle a ořechy patří také k oblíbeným a relativně zdravým pochoutkám, které si dopřejeme třeba při sledování televize. V poslední době se však čím dál častěji stává, že kontroly v obchodech najdou závadné zboží. Státní zemědělská a potravinářská inspekce například varovala zákazníky před mixem oříšků, které se prodávaly v Lidlu. Jak jsme na Událostech247 psali, jevily totiž známky žluknutí. 

Jak poznat, že je ořech zkažený

Žluknutí je jeden z neduhů, který může ořechy potkat, obzvlášť pokud jsou špatně uskladněny. Psal o tom web Svět plodů. To, že je ořech žluklý, je možné poznat u některých druhů na první pohled. Například u vlašských ořechů to ale lidé často zjistí až při konzumaci. Žluklé ořechy mají netypickou barvu, jsou flekaté nebo scvrklé. Chuť takového ořechu je nepříjemně kyselá, nahořklá a trpká.

iZdroj fotografie: SZPI
Uvedenou šarži ořechů by lidé neměli konzumovat

Pokud chodíte rádi nakupovat do obchodního řetězce Billa, buďte obezřetní, pokud se chystáte péct třeba vanilkové rohlíčky a potřebujete vlašské ořechy. Státní zemědělská a potravinářská inspekce totiž varuje před zkaženými vlašskými ořechy od firmy IBK TRADE. Inspektoři je koupili konkrétně v pražské prodejně na ulici K Ďáblicům, a to 12. října. Upozornili na to na svém webu Potraviny na pranýři.

Ořechy ještě můžete mít doma

Chuť a vůně ořechů byly netypické, žluklé, výrazně palčivé a hořké. Potravina neměla prošlé datum minimální trvanlivosti,“ uvádí inspekce ke zkoumanému 100gramovému balení ořechů s datem spotřeby 20. února 2024 původem z USA, šarže L23020. Závadné ořechy už v Bille nekoupíte. „Výrobek jsme po zjištění nevyhovujících parametrů neprodleně stáhli z prodeje. Při následné vlastní namátkové kontrole na jiných prodejnách jsme závadnost u tohoto výrobku neobjevili,“ cituje web TN mluvčí řetězce Danu Bratánkovou.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Lidé, kteří si výrobek zakoupili ho mohou na prodejně vrátit. Jeho koupi ovšem musí v obchodě dokázat účtenkou

Protože datum spotřeby je až do února příštího roku, může se snadno stát, že by zákazníci mohli mít tyto závadné ořechy ještě doma. „Na vánoce peču vanilkové rohlíčky a další cukroví, do kterého samozřejmě vlašské ořechy patří. Určitě bych je ale nekoupila v obchodě. Kamarádka má naštěstí doma na zahradě ořech a každý rok si od ní vezmu kolik potřebuji. Už jsem je ale kupovala i na farmářských trzích a byly v pořádku,“ řekla Událostem247 paní Kristýna z Příbrami.

Zákazníci by výše zmíněný výrobek neměli v žádném případě konzumovat. Podle webu Ochutnej ořech totiž může po konzumaci žluklých ořechů lidem hrozit plynatost, průjem a obecně bolesti břicha. Danou šarži výrobku mohou ovšem lidé vrátit na prodejně, kde výrobek zakoupili.

Koupili jste si domů uvedený výrobek? Podělte se o to s námi v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články