To, je jsou Češi milovníky uzenin, je všeobecně známo. Někdy bychom se však asi nestačili divit, co si vlastně vkládáme do úst.
Pokud tedy máte rádi salámy, párky a další podobné pochoutky, buďte při jejich nákupu opatrní. Stále častěji se totiž stává, že je zákazník poté, co si doma zboží vybalí, nepříjemně překvapen. Události247 například informovaly o salámu Vysočina od výrobce Krahulík, u kterého se pod neporušeným obalem na povrchu vyskytovaly kolonie plísní bílé barvy.
Na co dávat při nákupu pozor
Poradili jsme vám také, kdy už uzeniny určitě nekonzumovat. Jakmile začnou mít na povrchu lepkavou vrstvu, je nutné je okamžitě vyhodit. Opláchnutí nepomůže. Zkažené šunky a salámy zase začnou pouštět nakyslou tekutinu. Párky, které už nejsou vhodné ke konzumaci, bývají scvrklé. Stejné to je i s divným zápachem, který by uzeniny a maso mít určitě neměly.
Při nákupu je také potřeba dávat pozor, když kupujete vážené zboží. Pokud uzenina, například salám, pobývá dlouho ve výloze, zanechají na ní stopy umělé světlo a vzduch a horní vrstva vypadá zašedle. Zákazník by proto měl trvat na tom, aby byla tato vrstva nejprve odkrojena. Pokud se pak na uzenině v lednici objeví plíseň, v žádném případě ji neokrajujte a celou ji vyhoďte. Jedovaté mytoxiny, které se v ní tvoří, mohou poškodit ledviny, játra a imunitní systém.
Méně masa, než bylo uvedeno na obalu
Někdy se však stane, že si z obchodu sice přineseme potravinu, která je v pořádku, ale nemusí být to, za co ji výrobce prodává. Přesně to se nedávno stalo v prodejných Lidl. Konkrétně se jednalo o kuřecí párky značky Pikok šarže 3150390911, s datem trvanlivosti do 30.9. 2024. Protože si někteří lidé ukládají uzeniny na pozdější použítí do mrazáku, je možné, že tyto párky mohou mít ještě doma.
Pokud byste je snědli, nebezpečí vám naštěstí nehrozí. Ve výrobku byl však zjištěn nižší obsah masa, než bylo deklarováno na obale. Deklarace 94 procent, laboratorním vyšetřením ovšem bylo zjištěno 69,8 procenta. Párky sice nejsou zdravotně závadné, ale taky nejsou to, za co je výrobce vydával. O výsledku kontroly informuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce na svém webu Potraviny na pranýři.