Stát má jasno: Senioři se budou nově o svůj důchod dělit. Dotkne se to i vás?

Již zanedlouho nejspíš v Česku začne platit novinka, podle které by mohli někteří Češi svůj důchod sdílet. Víme, jak to celé bude fungovat.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

V souvislosti s důchody nastalo v nedávné době v Česku mnoho změn. Události247 například informovaly o změnách v systému valorizací nebo ve způsobu vyplácení penzí. To ale není všechno. Od roku 2027 by měla začít platit také další novinka. V případě schválení by se mohli důchodci o své penze dělit.

Někteří důchodci by na tom vydělali, jiní ne

Jedná se o zavedení společného vyměřovacího základu manželů, což je koncept, který by umožnil vzájemné sdílení důchodových nároků mezi partnery. „Manželé by se podle tohoto opatření mohli dohodnout, že jejich odvody sociálního pojištění budou za dobu trvání manželství započítané společně a rozděleny na dvě poloviny. Těmto manželům by pak byl zpravidla vyměřen při dlouhotrvajícím manželství stejný nebo velmi podobný důchod,“ vysvětlil pro web TN mluvčí ministerstva práce Jakub Augusta.

iZdroj fotografie: Pixabay
V budoucnu možná čeští důchodci budou moci své penze sdílet

Nutno podotknout, že celá věc by byla zcela dobrovolná a kromě manželských párů by ji mohli využívat také registrovaní partneři. Pokud by však tuto novinku, která by v případě schválení měla začít platit od roku 2027 chtěli využít i současní čeští důchodci, mají smůlu. Jak totiž dodává server Peníze, žádost, respektive dohodu na této věci budou muset manželé či partneři učinit „nejpozději v den sepsání žádosti o starobní důchod tím z manželů, který si o tuto dávku žádá dříve.“

Zároveň, ne všichni důchodci by na tom vydělali. Jak dále upozorňuje web Peníze, například v situacích, kdy je mezi manžely či partnery velký věkový rozdíl, bude starší z nich kvůli budoucímu sdílení penze dlouho pobírat snížený důchod. Stejně tak, pokud by jednomu z páru nevznikl nárok na důchod „může nastat situace, že druhému manželovi sdílení naopak důchod sníží, takže výsledkem je ztráta“, dodává web Peníze. Naopak například ženy, které by v důchodu ovdověly by mohl díky sdílení nadále pobírat vyšší penzi.

Jaké jsou důvody tohoto návrhu?

Hlavním cílem má být snížení rozdílů mezi důchody mužů a žen. Jak upozorňuje web České noviny, muži důchodci loni v průměru pobírali o 13 procent vyšší důchody než ženy důchodkyně. To je sice méně než 20 procent, kolik činil rozdíl ještě předloni. I tak se však jedná o nemalé číslo.

Dobré časy důchodcům skončily. Stát s nimi vypekl, spoustu z nich už nikdy neuvidí svoje peníze

Zároveň lze v tomto návrhu najít i částečnou náhradu za chystané omezení výchovného, o němž psaly Události247. Tento příspěvek za každé vychované dítě, který zpravidla pobíraly rovněž ženy měl za cíl rovněž snížit rozdíly ve výši penzí. Nově by se však měl značně omezit, konkrétně by ho dostávaly jen ti, kteří vychovali 3 a více dětí. Stát se tak evidentně snaží přesunout zodpovědnost za rozdílnou výši důchodů na Čechy, namísto aby ženám nadále přispíval a jejich nižší penzi jim dorovnával.

Využili byste možnost společného vyměřovacího základu manželů i vy? Dejte nám vědět od komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články