Stát má jasno: Někteří lidé nebudou mít nárok na důchod. Týká se vás to?

Úřady jsou v posledních týdnech zahlceny žádostmi o předčasné důchody. Ne na každého seniora se však dostane.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Senioři v poslední době zažívají kvůli vládním rozhodnutím perné chvilky. Ti, kteří si chtějí zajistit výhodnější podmínky pro přiznání předčasného důchodu, teď proto spěchají se žádostí na úřady. Uspěji však jen v případě, že už nárok na důchod mají. Psal o tom web České důchody.

Vše ještě může být úplně jinak

Problém nastává v okamžiku, kdy mají lidé nárok a datum přiznání důchodu až v budoucnu. Web České důchody uvádí příklad paní, které je 59 let a plánuje, že si už v srpnu s předstihem podá žádost o důchod k datu 2. září, kdy jí bude 60. „Mám odpracováno 40 let. Od jara komunikuji s ČSSZ, všechny potřebné dokumenty už mají v systému,“ řekla portálu České důchody. Teď však hrozí, že žena nárok na důchod ztratí, protože poslanci prosadili zpřísnění a doba předčasnosti se zřejmě zkrátí už od začátku září.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Růst důchodů se v příštím roce zřejmě zpomalí

Legislativa zatím ještě nebyla schválena. Až na konci srpna ji budou projednávat senátoři a poté ji bude podepisovat prezident. Až krátce před plánovanou účinností od 1. září tedy bude definitivně jasno, jaké podmínky pro předčasné důchody budou platit, píše dále web. Zákon umožňuje podat žádost o důchod s předstihem až 4 měsíce. Například teď v srpnu je tak možné podat žádost o důchod s datem přiznání 1. října. Nárok na předčasný starobní důchod vzniká až dnem, od kterého je přiznán. Nemůže tedy vzniknout před datem jeho přiznání.

Zájem je enormní, hlásí úřady

Předčasné důchody by neměly být standardním nástrojem pro opuštění trhu práce, uvedlo už dříve Ministerstvo práce a sociálních věcí. Proto se musí snížit maximální doba předčasného důchodu z nynějších 5 let na 3 roky. Do předčasného důchodu tak může odejít pouze ten, kdo dosáhne věku o 3 roky nižšího, než je standardní věk odchodu do důchodu. Podmínkou pro odchod do předčasného důchodu bude splnění 40 let pojištění. To výše uvedená 59letá paní splnila, ovšem anii přesto neví, jestli se žádostí uspěje.

Za dva měsíce mi bude 59, mám odpracováno 39 let. Mám vysoký krevní tlak, bolí mě klouby a na blízko vidím čím dál tím hůř. Předčasný důchod se mi tedy teď zřejmě nevyplatí. Co vlastně tahle společnost od lidí starých jako já čeká? Že jí zachrání? To těžko,“ řekl Událostem247 Rudolf Buček z Brna.

Důchody 2024: Navýší se jenom některým lidem, ostatním zbudou oči pro pláč

Do předčasného důchodu ještě za výhodnějších podmínek se snaží odejít spousta šedesátníků. Jak píší Seznam zprávy, zatímco v červenci 2021 žádalo o předčasný důchod 2152 lidí, o rok později ve stejný měsíc to bylo 2160 lidí. Letos je zájem téměř pětinásobný, konkrétně stát eviduje 9759 žádostí. O předčasných důchodech jsme před nedávnem informovali i na Událostech247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články