Představa, že se vám někdo cizí bez vašeho vědomí dívá na bankovní účet je pro každého nepříjemná. V některých případech to však je možné.
Na Událostech247 jsme psali o tom, že od letošního roku nastává v procesu vyplácení sociálních dávek velká změna. Stát, respektive úřad práce totiž začal spolupracovat s bankami. Konkrétně tato kooperace spočívá v tom, že žadatelům prověřují bankovní účty. Ten, kdo bude mít moc peněz, a i přesto bude chtít čerpat sociální dávky, o peníze přijde.
Kdo všechno se vám může na účet podívat
Pokud jde o soukromé účty, v Česku mají vyhrazené právo na jejich kontrolu především finanční instituce, například banky. Ty jsou povinné provádět vnitřní audit a prověřovat, jestli nejsou vedené účty v souladu s příslušnými zákonnými předpisy. Kromě finančních institucí může do soukromých účtů nahlížet také ministerstvo financí, které je hlavní dozorovací orgán při některých opatřeních proti praní špinavých peněz a hospodářské kriminalitě.
Pravomoc kontrolovat účty má také finanční úřad. Nejde však o běžnou praxi. Úřady nemají automatický přístup do vašeho účtu. Docházet k tomu může jen v určitých situacích, které stanovuje zákon o správě daní č. 280/2009 Sb., takzvaném daňovém řádu. Tento zákon popisuje situace, kdy správce daně může požadovat informace od bank. Pokud má finanční úřad vážné důvody a splňuje určité podmínky, může nahlédnout do vašeho účtu.
O peníze můžete bez milosti přijít
Kontrola vás čeká třeba v případě, že vám najednou přijde velký obnos peněz nebo na vašem účtu dochází k podezřelým transakcím. Banky to zaregistrují a mají zákonnou povinnost tuto činnost nahlásit příslušným úřadům, a to včetně finančního úřadu, který je tak znovu oprávněn podívat se vám do účtu. Vy o tom nemusíte ani vědět. V tomto případě jde o prevenci proti praní špinavých peněz. Stejným způsobem se také může přijít na financování terorismu.
To samé se může stát i v případě, že máte dluhy na daních a je na vás uvalena exekuce. Finanční úřad kontrolou zjistí, jestli a kolik peněz máte na svém účtu. Tyto peníze vám pak může zabavit, aby se tak uhradila dlužná částka. Pokud jsou vaše exekuce nedaňového charakteru, tuto pravomoc pak přebírá exekutor, dodává web. Pokud tedy máte všechny své finanční závazky v pořádku a daně řádně platíte, nevyžádané kontroly se bát nemusíte.