Do předčasného důchodu odchází spousta Čechů. Ne všichni ale ví o tom, že jim stát tento příjem může také odebrat.
Mnozí lidé mají za to, že jakmile od státu jednou dostanou přidělený důchod, nikdo jim ho už nemůže vzít. To se ale pletou. Způsobů, jak o tento státní příjem přijít, je hned několik. A zatímco v některých případech to lidé nejsou schopni ovlivnit, jindy si to mohou zavinit svou vlastní chybou a nedodržováním pravidel. Může stačit jedno pochybení a peníze jim stát vezme.
Některé důchody jsou jen na omezenou dobu
Důchodů v Česku existuje hned několik druhů. Kromě starobního je to také třeba sirotčí a vdovský či vdovecký. Tyto důchody přitom lidé dostávají jen po omezenou dobu a po jejím uplynutí jim je stát vezme, jak již dříve upozornily Události247. Snížen či zcela odebrán pak může být lidem také invalidní důchod. Zde rozhoduje zdravotní stav člověka – pokud se zlepší, peníze mu stát přestane vyplácet.
Riziko odebrání důchodu se však týká i seniorů. Konkrétně lidí, kteří odejdou do předčasného starobního důchodu. Pokud by si chtěli v penzi přeci jen ještě něco přivydělat, může se jim to vymstít. Jak totiž upozorňuje server TN, přivýdělky jsou v těchto případech omezeny a podléhají přísným pravidlům.
Lidé mohou o peníze snadno přijít
Předčasní důchodci mají jen velmi omezené možnosti výdělku. Jednou z nich je práce na dohodu o provedení práce s maximálním příjmem 10 tisíc korun měsíčně. Druhým způsobem, jak si legálně přivydělat, je pak zaměstnání malého rozsahu s příjmem nižším než 4 tisíce korun měsíčně. A pokud pracují jako OSVČ, jejich čistý příjem nesmí být vyšší než 8 794 korun, upřesňuje web České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).
A co hrozí těm, kteří by tyto podmínky nedodrželi? Pokud se o tom úředníci ČSSZ dozví, vyplácení důchodu zastaví. K tomu pak ještě vypočítají přeplatek za dobu, kdy předčasný důchodce pracoval. Teoreticky by tak člověk ještě státu měl dříve vyplacené peníze vracet, protože je pobíral neoprávněně.