Tohle si někdy v Tescu koupil snad každý: Teď se o oblíbené potravině zjistily dlouho zamlčované informace

O pokulhávající kvalitě potravin v českých obchodech informujeme pravidelně. Teď kontrola odhalila cukrovinku, která může způsobit i střevní potíže.

i Zdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Do hledáčku Státní zemědělské a potravinářské inspekce se dostal obchodní řetězec Tesco v Brně. Rozhodla se zkontrolovat kvalitu oblíbené kakaové sušenky, která má být zdravější, protože je bez cukru. Ukázalo se, že tak zdravá, jak se tváří, rozhodně není a naopak obsahuje něco, co v ní rozhodně být nemá. Psal o tom web Potraviny na pranýři.

O látce nebylo na obalu ani slovo

Události247 už dříve informovaly o stažení hned několika „zdravých“ tyčinek, které se prodávaly také v Tescu. Obsahovaly totiž vyšší než stopové množství mléčné bílkoviny, která v nich ale nemá co dělat, protože nebyla uvedena na etiketě. U lidí, kteří jsou citliví na mléko, by přitom mohla mléčná bílkovina vyvolat alergické reakce. Jednalo se tehdy například o proteinové veganské tyčinky s kakaem a kokosem, vanilkou a mandlemi s čokoládou. 

iZdroj fotografie: SZPI
Pochoutka z Tesca obsahovala něco, co nebylo uvedeno na obalu

Teď kontroly odhalily další potravinu, která by lidem mohla ve větším množství uškodit. Konkrétně se jedná o výrobek s názvem Kakaové sušenky plněné krémem, se sladidly, bez přídavku cukrů, s vysokým obsahem vlákniny. Inspekce o tom informuje na webu Potraviny na Pranýři. Ukázalo se totiž, že daný výrobek obsahoval přídatnou látku – polydextrózu, která ovšem nebyla uvedena na obalu.

Při vyšší konzumaci hrozí průjmy

Polydextrózy jsou stabilizátory, zahušťovací a zvlhčující látky a plnidla, která se přidávají do jídel. Dokáží nahradit sacharózu v mražených dezertech, cukrovinkách a jiných sladkých jídlech a snižují kalorickou hodnotu jídla až na polovinu. Nejde jimi však nahradit sacharín ani jiná další sladidla, informuje web Fér potravina. Látka se používá také při výrobě pleťových krémů. Má užití jako stabilizátor, plnidlo, zahušťovadlo nebo zvlhčující látka.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Při vyšší konzumaci zmíněné látky hrozí především střevní potíže

V malém množství nemá polydextróza žádné nežádoucí účinky, ovšem ve vyšší už může mít projímavé účinky. V České republice je používání těchto látek povoleno ke všem potravinám s výjimkou dětské výživy, píše dále web. „Já se snažím jíst zdravě a málo sladkostí. Tato sušenka je pro mě dobrou alternativou. Na obaly se vždycky dívám právě proto, abych věděla, co je uvnitř. Nedivím se, že tam tuto látku neuvedli, ale v pořádku to teda není,“ řekla Událostem247 Martina Kuncová z Hodonína.

Zakoupili jste si někdy zmíněný produkt? Řekněte nám to dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články