udalosti247.cz
  • Doprava
  • Finance
  • Spotřebitel
udalosti247.cz
  • Doprava
    • Auto
    • Dálnice
    • Řidiči
    • Nafta
    • Parkování
    • Další »
  • Finance
    • Peníze
    • Pokuta
    • Poplatek
    • Důchody
    • Mince
    • Další »
  • Spotřebitel
    • Maso
    • Nakupování
    • Potraviny
    • Restaurace
    • Závadné potraviny
    • Další »
Sledujte nás:
Všechny rubriky »
udalosti247.cz » Spotřebitel » Tuhle potravinu si kupujeme všichni. Teď se zjistilo o kolik zdraží. Kdo o tom nebude vědět, ten se v obchodech brzy nedoplatí

Tuhle potravinu si kupujeme všichni. Teď se zjistilo o kolik zdraží. Kdo o tom nebude vědět, ten se v obchodech brzy nedoplatí

31. března 2024
Daniel Procházka
[email protected]

Podstatným článkem redakčního týmu webu Události24/7.cz je specialista na počasí a přidružené oblasti, Daniel Procházka, který se na našem široce zaměřeném webu pohybuje už pěknou řádku let. Daniel se věnuje především každodennímu spravování čtenářů o meteorologické situaci u nás i v Evropě. Vždycky ho podle jeho vlastních slov přitahoval divoký charakter přírody a její nepředvídatelnost a nespoutanost. I z toho důvodu se přes původně pouhé psaní meteorologických předpovědí dostal až k článkům o přírodních katastrofách, náhlých změnách počasí až třeba po nevídaných přírodních úkazech. Zároveň ale neskrývá ani svoji klidnější stránku, která má na Událostech na starost naopak články o bydlení a zahradě, které se řadí k jeho předním volnočasovým aktivitám.

Jednu potravinu, kterou má v oblibě mnoho lidí nejspíš v budoucnu čeká zdražení. Zjistěte, o co se jedná, ať pak nejste překvapeni.

nakup uctenka kuchyne
Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247

Obsah článku

  1. Budou banány nedostupným luxusem?
  2. Co dalšího tuto potravinu ohrožuje?

Klimatické změny mají významný dopad na zemědělství a produkci potravin, což následně vede ke změnám v cenách. Vidět to lze například u zdražujícího se olivového oleje anebo brambor, o čemž psaly Události247. Na jakou další oblíbenou potravinu změny počasí dopadají?

Budou banány nedostupným luxusem?

Jednou z potravin, která je na velké výkyvy počasí náchylná jsou i banány. Toto oblíbené ovoce, na které nedá dopustit celá řada Čechů totiž pravděpodobně v nadcházejících letech čeká výrazné zdražování. Krátkodobě sice Češi mohou pozorovat jejich zlevnění. Jak informoval web PrahaIN, díky snížení sazby DPH poklesla v mnoha supermarketech cena banánů zhruba o 1 až 2 koruny za kilogram. V dlouhodobém horizontu lze ale očekávat, že tuto oblíbenou potravinu čeká spíše opačný trend.

Daniel Procházka
11. září 2023

Všechny tyhle potraviny čeká zdražení až o 100 %: Kdo si rychle neudělá zásoby, ten zaplatí přepálené ceny

Všechny tyhle potraviny čeká zdražení až o 100 %: Kdo si rychle neudělá zásoby, ten zaplatí přepálené ceny

V posední době je možné čím dál více pozorovat extrémní výkyvy počasí. Zatímco jednou jsou to záplavy, jindy tornáda anebo vlny sucha. To negativně ovlivňuje produkci mnoha zemědělských plodin, včetně banánů. Těm vadí především zvýšené teploty, které lze na mnoha místech světa pozorovat.

Co dalšího tuto potravinu ohrožuje?

Příčinami špatné úrody banánů jsou však nejen klimatické změny, které negativně ovlivňují produkci, ale i nemoci, jež jsou pro rostliny banánů ničivé. Aktuálně je velkým problémem takzvané fusariové vadnutí, píše web iDnes. Tato nemoc se již rozšířila z Austrálie a Asie do Afriky a nedávno zasáhla i Jižní Ameriku, což vzhledem k jejímu rychlému šíření a odolnosti vzbuzuje obavy.

banany banan
Zdroj fotografie: Wilfredor/ Creative Commons / CC-BY-SA
Banány čeká zdražení

Je tak evidentní, že pokud se nic nezmění, za tuto oblíbenou potravinu si do budoucna lidé připlatí. To potvrzuje i ekonom a koordinátor World Banana Forum Pascal Liu. „Skutečně dojde ke zvýšení cen. Pokud nedojde k velkému nárůstu nabídky, předpokládám, že ceny banánů zůstanou relativně vysoké i v následujících letech,“ cituje jeho vyjádření server iDnes. Pokud mezi milovníky banánů patříte i vy, raději se už začněte připravovat, že tuto oblíbenou potravinu dost možná budete muset začít omezovat.

Štítky
#potraviny #zdražování
Máte rádi banány? Napište nám do komentářů pod článkem

Chcete dostávat pravidelně novinky?

Kliknutím na tlačítko „Odeslat“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

„Tohle jste v autě mít neměl.“ Policie teď za tuto chybu odebírá techničáky. Kontroly již probíhají

„Tohle jste v autě mít neměl.“ Policie teď za tuto chybu odebírá techničáky. Kontroly již probíhají

AUTOZIVE.cz
AUTOZIVE.cz
3 m
Auta starší 15 let končí: Čerpací stanice jim nevydají ani kapku paliva, kamery to pohlídají. Přelomové opatření už funguje

Auta starší 15 let končí: Čerpací stanice jim nevydají ani kapku paliva, kamery to pohlídají. Přelomové opatření už funguje

AUTOZIVE.cz
AUTOZIVE.cz
17 m
EU udělala krok dopředu: S českým řidičským průkazem skupiny B můžete řídit více než jen osobní auto

EU udělala krok dopředu: S českým řidičským průkazem skupiny B můžete řídit více než jen osobní auto

AUTOZIVE.cz
AUTOZIVE.cz
35 m
Nejdřív guru, pak soukromý detektiv. Sedmá nejlepší tenistka světa přišla kvůli partnerům o 200 milionů korun

Nejdřív guru, pak soukromý detektiv. Sedmá nejlepší tenistka světa přišla kvůli partnerům o 200 milionů korun

sportyzive.cz
sportyzive.cz
41 m
Každý den tím chybují tisíce řidičů: Takhle startovat motor je jistá cesta do servisu. Ničí se rychleji, než si myslíte

Každý den tím chybují tisíce řidičů: Takhle startovat motor je jistá cesta do servisu. Ničí se rychleji, než si myslíte

AUTOZIVE.cz
AUTOZIVE.cz
55 m

Náhoda, nebo promyšlený potravinářský trik? Zákazníci nepřečtou složení produktů, písmo na etiketách je titěrně malé

Náhoda, nebo promyšlený potravinářský trik? Zákazníci nepřečtou složení produktů, písmo na etiketách je titěrně malé

V oblíbené potravině z Billy se našly rakovinotvorné látky. Lidé by měli produkt ihned vrátit nebo vyhodit

V oblíbené potravině z Billy se našly rakovinotvorné látky. Lidé by měli produkt ihned vrátit nebo vyhodit

Drahota potravin dohání Čechy k nepříčetnosti. Krádeže jsou čím dál častější

Drahota potravin dohání Čechy k nepříčetnosti. Krádeže jsou čím dál častější
ABCmedia logo
Další portály spadající pod abcMedia Network, s.r.o.

AutoŽivě.cz

  • Aktuality
  • Autoživě testy
  • Ojetiny
  • Rady
  • Technický koutek
  • Zajímavosti
  • #servis
  • #nehoda
  • #pokuta
  • „Tohle jste v autě mít neměl.“ Policie teď za tuto chybu odebírá techničáky. Kontroly již probíhají
  • Auta starší 15 let končí: Čerpací stanice jim nevydají ani kapku paliva, kamery to pohlídají. Přelomové opatření už funguje

SportyŽivě.cz

  • Basketbal
  • Formule 1
  • Fotbal
  • Hokej
  • MMA
  • Tenis
  • #mma
  • #prestupy
  • #fotbal
  • Nejdřív guru, pak soukromý detektiv. Sedmá nejlepší tenistka světa přišla kvůli partnerům o 200 milionů korun
  • Trpišovský si plácl se Slavií, šance na jeho příchod k fotbalové reprezentaci ale stále žije

VIPživot.cz

  • Celebrity
  • #zahraniční celebrity
  • #Ivana Gottová
  • #české celebrity
  • Bydlení Marka Ebena: S manželkou myslí na zadní vrátka. Na rozlehlém pozemku mají dva domy
  • Stárková žije s Indiánem: Idylický vztah jim nenašila ani Eričina rakovina. Dnes umělci pomáhá s jeho prací

Vařímedobroty.cz

  • Cukroví
  • Omáčky
  • Předkrmy
  • Recepty
  • Rychlé pokrmy
  • #med
  • #cukr
  • #kuřecí maso
  • Matcha – trendy drink, nebo tradiční lék?
  • 50+ nejlepších receptů na domácí pomazánky: Hodí se na chlebíčky, jednohubky i jen tak k večeři na chleba

DámskýDeník.cz

  • Domácnost
  • Krása
  • Lifestyle
  • Móda
  • Vztahy
  • #počasí
  • #herec
  • #letadlo
  • Klepl a problémy s alkoholem. Utekl z Bohnic a prý stejně skončí s flaškou vína
  • Vojta Kotek pobavil národ: Žertoval o manželce i o synovi, ale s láskou

MMAmag.cz

  • Zahraniční MMA
  • CZ/SK MMA
  • Videa
  • UFC
  • KSW
  • #oktagon
  • #ufc
  • #jiří procházka
  • Zemřel legendární trenér hvězd UFC Duke Roufus. Bylo mu 55 let
  • Kráska z Oktagonu se nestydí. Veronika Smolková se pochlubila odvážnými fotkami ve spodním prádle
udalosti247.cz
  • O nás
  • Kariéra
  • Kontakt
  • Cookies
  • Etický kodex
udalosti247.cz
  • O nás
  • Kariéra
  • Kontakt
  • Cookies
  • Etický kodex

Copyright © 2016-2025 abcMedia Network s.r.o. - Theme v1.0.5

Obsah je chráněn autorským právem. Jakékoli užití včetně publikování nebo jiného šíření obsahu je bez písemného souhlasu zakázano.