Ceny v českých obchodech 2024: Chystá se něco velkého, 1. ledna to všechno začne

Od nového roku si vláda pro Čechy připravila hned několik novinek. Zatímco některé je ovlivní negativně, jiné pozitivně.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Začátek roku se často nese ve znamení velkých změn. Ani tentokrát tomu nebude jinak. Od ledna roku 2024 začne platit hned několik pro Čechy zásadních novinek. Příkladem je novela zákona o silničním provozu, o které informovaly Události247. To však není to jediné, co se na Čechy chystá. Výrazné změny by totiž měly postihnout i ceny v českých obchodech.

Od 1. ledna roku 2024 to všechno začne

O tom, že vláda chystá v rámci úsporného balíčku něco velkého, se ví již delší dobu. Už méně se ale mluví o tom, jaké dopady mnohé z těchto novinek budou na lidi mít. Mezi věci, které Čechy ovlivní zcela zásadně, patří chystané změny v DPH. Vláda totiž plánuje snížit počet různých sazeb ze 3 pouze na 2. Namísto aktuálního rozdělení na 10, 15 a 21 procent se tak bude danit pouze 12 nebo 21 procent, píše server Finance.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Ceny potravin by mohly od příštího roku poklesnout

Z toho plyne jednoduchá věc. Zatímco zdanění některých komodit vzroste, u jiných dojde ke snížení. Klesnout by díky tomu měly například ceny potravin, které se z 15procentního zdanění přesunou do kategorie 12 procent. Podle webu Seznam Zprávy by díky tomu mohli Češi na nákupech jídla ušetřit průměrně 88 korun za měsíc.

Mnozí si možná pomyslí, že snížení daně je jedna věc, ale zda dojde ke skutečnému poklesu cen potravin v obchodech je věc druhá. Podle všeho by ale sortiment supermarketů měl skutečně zlevnit. Tuto skutečnost ostatně potvrdili i zástupci 8 hlavních obchodních řetězců během setkání s vládními představiteli na ministerstvu zemědělství, jak informuje web CNN Prima News.

Změny nebudou jen pozitivní

Jak již bylo řečeno, zatímco u některých produktů se DPH sníží, jinde naroste. Příkladem jsou nealko nápoje, jak upozornil server Seznam Zprávy. Zdraží kvůli tomu například minerální vody, džusy, šťávy, energetické nápoje nebo kojenecká voda. Zkrátka vše kromě kohoutkové vody.

Pivo za 150 korun? Fialova vláda přišla s nápadem, který Čechy zruinuje

Změnu DPH negativně pocítí také české hospody. Již nyní sektor gastronomie prochází problémy způsobenými mnoha po sobě jdoucími krizemi. Zvýšení daně na točené pivo z aktuálních 10 na 21 procent je pak další nepříjemná změna, která bude mít na cenu tohoto oblíbeného nápoje zásadní vliv. Částka za půllitr by se tak podle některých odhadů mohla vyšplhat klidně i na 150 korun, jak informovaly Události247.

Myslíte si, že potraviny od ledna skutečně zlevní? Napište nám svůj odhad do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články