Varování: Kdo nechává svoje auto v garáži, tomu hrozí obrovský problém. Přijdete klidně i o desítky tisíc Kč. Týká se to i vás?

Řidiče ve většině případů zřejmě ani nenapadne, že by častým střídáním teplot mohli svému automobilu dost uškodit.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Zima je pro šoféry složitým obdobím. Nejen, že si musí zvykat na to, že silnice může být kluzká, namrzlá či pokrytá sněhem, ale hrozí jim i pokuta, kterou by v létě nedostali. Konkrétně sankce hrozí v zimních dnech, kdy jsou auta zamrzlá či pokrytá sněhem. Je totiž zakázáno jezdit v autě, „na němž jsou nečistoty, námraza nebo sníh, které zabraňují výhledu z místa řidiče vpřed, vzad a do stran,“ jak jsme psali už dříve.

Pozor na nadměrnou vlhkost, hrozí rezivění

Pokud řidič v takto neošetřeném autě přece jen vyrazí na silnici, může ho to stát na pokutách 2000 až 2500 korun. Řidiči, kteří mají rodinný dům nebo byt a k němu k dispozici garáž, si myslí, že v tomto případě mají vyhráno. Svůj vůz tam zaparkují a v případě nepříznivého počasí se jim na něm žádná námraza nebo sněhová vrstva nevytvoří. Jenže i tento dobrý úmysl může mít svá úskalí.

Děláte tohle během řízení auta? V roce 2024 vám za to nově hrozí pokuta až 10 000 Kč

Při zhoršeném počasí, kdy sněží a mrzne, se silnice solí. Sůl pak většinou zůstane v podbězích a dalších dutinách vozu. Když to trvá déle, může z toho nakonec vzniknout rozsáhlá koroze. Jak píše web AutoŽivě, většina šoférů si neuvědomuje, že když se vrátí domů a zaparkují v garáži, rozbředlý led nasycený solí ze silnic se může vlivem tepla z motoru a kvůli teplejšímu vzduchu v garáži, rozpustit. Voda, která zůstane na povrchu, pak může rezavění urychlit.

Co dělat, aby parkování v garáži autu neškodilo

Dalším problémem může být to, že když necháte auto v garáži, vlhkost na něm se kvůli nedostatečnému větrání neodpaří tak rychle a auto bude opět náchylnější k rezivění. Oprava karoserie pak může vyjít na desítky tisíc korun, záleží ovšem na ceníku konkrétního autoklempíře. „Vidíte, tak to mě vůbec nenapadlo. Garáž mám a zajíždím do ní pravidelně. Je fajn, když ráno nemusím sedat do vymrzlého auta. Možná by ale pomohlo, kdybych teplotu v garáži snížil,“ popsal Událostem247 pan Roman z Ivanovic. 

iZdroj fotografie: Policie ČR
Nechávat v zimě zaparkované auto venku má také svá úskalí. Problémem může být i nastartování vozu, a to hlavně u starších naftových motorů

Doporučujeme temperovanou garáž, maximálně do 5 stupňů, a hlavně musí být dobře větratelná, aby se vlhkost dobře odpařovala. Garáž s vyšší teplotou vozu v zimě spíš škodí. Vyplatí se také nechat otevřená okénka tak, aby větral i interiér. Někdy se doporučuje, hlavně u starších vozů, například nezavírat úplně dveře, protože tím šetříte gumová těsnění a jiné pryže,“ uvedl už dříve pro web Český rozhlas Radek Pipka z Auto Jarov.

Parkujete vaše auto v garáži, nebo venku na ulici? Podělte se s námi o vaše zkušenosti a zážitky v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články