České důchodce v tomto roce čeká několik změn. Někteří by si mohli přilepšit, i když o méně peněz, než byli dříve zvyklí.
Valorizace penzí, podmínky pro předčasný odchod do důchodu i termíny vyplácení – to vše se mění. Většina změn navíc ovlivní Čechy spíše negativně, jak jsme na Událostech247 psali už dříve. I když se seniorům penze od ledna zvyšují, kvůli novému valorizačnímu vzorečku to je jen o pár stokorun.
Zvýšení důchodů
Starobní, invalidní a pozůstalostní penze se od ledna zvýší všem o 360 korun. O tuto částku vzroste solidární pevná část důchodu, která je pro všechny stejná. Počítá s tím vládní nařízení o pravidelné valorizaci. Kabinet při přidání vycházel ze zákonných pravidel. Podle dřívějších údajů ministerstva práce by se průměrný starobní důchod měl v lednu dostat nad 20 600 korun, jak psal web České noviny. Do všech penzí by mělo z rozpočtu příští rok odtéct přes 700 miliard korun.
Starobní, invalidní nebo pozůstalostní důchod dostává přes 2,8 milionu lidí. Důchody se podle zákona pravidelně valorizují vždy od ledna. Dosud se zvedaly o růst cen a o polovinu růstu reálných mezd, píší dále České noviny. Solidární část důchodů musí odpovídat desetině průměrné mzdy, která má podle ministerstva práce tento rok činit téměř 44 tisíc korun. Pevný díl důchodu se tak musí z letošních 4040 korun dostat na 4400 korun a zvednout se tedy musí o 360 korun.
Peníze dostane další skupina seniorů
Od ledna se zvyšují také zvláštní příspěvky k důchodu pro bojovníky za svobodu z let 1939 až 1945 a jejich pozůstalé. Vzrůst by měly o 5,2 procenta. Pro odbojáře by měl příspěvek činit nově 2816 korun místo dosavadních 2676 korun měsíčně. Pro pozůstalé pak 1408 korun místo 1338 korun, dodávají České noviny. V případě přiznání starobního důchodu v prosinci 2015 ve výši 12 460 korun bude tento důchod teď v lednu 20 743 korun. Z důvodu valorizací se zvýšil o 66,5 procenta.
Jedním z parametrů, který vláda ve svém důchodovém reformním balíčku zavádí, je také změna minimální doby odvádění sociálního pojištění. Teď je stanovena na 35 let, jak informovaly Události247. Vláda ale uvažuje o jejím zvýšení na 40 let. Pokud lidé této hranice z jakýchkoli důvodů nedosáhnou, na penzi zkrátka nebudou mít nárok. „Myslím, že i když se doba dožití zvyšuje, do důchodu se kvůli vládě dostanu přesně v momentu, kdy budu úplně hotová a už si ho moc ani neužiju,“ řekla Událostem247 paní Majka, které je teď 45 let.