Stát spustil program dostupného bydlení. Tak nízké nájmy tady dlouho nebyly

Vadí vám vysoké ceny bydlení? Brzy by mohlo dojít ke změně, vláda totiž chystá nový program pro cenově dostupnější bydlení.

i Zdroj fotografie: Jan Polák/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

S cenou bydlení je to v posledních letech dosti složité. Nájmy neustále rostou a někteří jsou rádi, že si mohou dovolit alespoň garsonku. Vláda proto spustila nový projekt zaměřený na zlepšení dostupnosti bydlení. V rámci programu vláda nabídne obcím výhodné úvěry a bezplatné pozemky, aby mohly stavět cenově dostupné byty. Podle minulého prohlášení bývalého ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) bude díky projektu nájemné nižší než nájemné tržní v dané lokalitě. Informoval o tom web ČT24. V době schválení daného programu byl Bartos ještě ve vládě.

Cenově dostupnější bydlení

O cenově dostupné bydlení tu už bylo mnoho pokusů. Jedním z nich byl například program Výstavba pro obce z roku 2019, avšak o jeho úspěšnosti se nemá smysl bavit. Za tři roky se obcím podařilo zrealizovat jen 300 bytů. Pro porovnání, projekt Nájemní bydlení z roku 2023 umožnil zahájit výstavbu 500 bytů během pouhých tří měsíců. Podle Bartoše stojí za úspěchem komplexní přístup. Není to podle něj jen o vysypání dotačního programu z rukávu.

Až 68 % ušetří některé domácnosti na nákladech za bydlení. Vláda zdvihla strop pro výpočet dávek

iZdroj fotografie: Vatamulisák / Creative Commons / CC-BY-SA
Stát chystá nový program dostupného bydlení

Důležité je podle něj zohlednit potřeby obcí, poskytnout jim kompetence a zároveň zajistit finanční zdroje. Nový program by měl být spuštěn už letos a obce díky němu získají až stoprocentní financování přípravných projektů z evropských dotačních programů. Co se samotné výstavby bytů týká, počítá se u nich s kombinací dotací a úvěrů v poměru 30 % a 70 %.

Jak to bude s byty?

Byty financované tímto programem budou určeny pro obyvatele, kteří nesplňují podmínky pro získání komerčního bydlení. Přednost se bude určovat na základě příjmů zájemců či jejich konkrétních životních situací. Systém se zaměřuje na dlouhodobou udržitelnost projektů, kdy podmínky pro užívání těchto bytů musí být plněny po dobu 20 let. Kontrolu nad plněním těchto podmínek budou provádět regionální úřady a finanční správa, která dohlédne na správné využití prostředků.

Bydlíte v nájmu? Hrozí, že v roce 2024 budete za bydlení platit o 130 % víc. Týká se to jedné skupiny Čechů

iZdroj fotografie: Jan Polák/ Creative Commons / CC-BY-SA
Systém se zaměřuje na dlouhodobou udržitelnost projektů

Program přitom nemá za úkol vyřešit bytovou krizi, ale vytvořit program, který se bude samostatně finančně rozvíjet. Návratnost vložených prostředků zajistí chytré finanční nástroje, kdy se část investic postupně vrátí zpět do systému a umožní další rozvoj. Bartoš zároveň uvedl i konkrétní příklady, jako například výstavbu 33 bytů v Kostelci nad Orlicí nebo 21 bytů v Korytné. Oba projekty pak vyšly na přibližně 80 milionů korun.

Kolik platíte měsíčně za bydlení?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články