Mysleli jste si, že na vlastní zahradě si můžete dělat cokoli se vám zlíbí? Není to tak úplně pravda.
Také na soukromých pozemcích je totiž potřeba dodržovat jistá pravidla. Události247 již v minulosti psaly o tom, že pokuta lidem hrozí například za to, že nebudou udržovat svou zeleň, a alespoň několikrát do roka sekat trávník. To ale není všechno. Pokuta hrozí také za to, když rozděláte nesprávně oheň.
S ohněm bychom měli zacházet velmi opatrně
Pokud jste zvyklí si na podzim uklízet zahradu tím, že pálíte spadané listí nebo větve, měli byste si dát pozor na to, aby vás to nestálo spoustu peněz. V některých případech za to totiž majitelům zahrad hrozí pokuta. I když pálení může být efektivní cesta, jak se snadno a rychle zbavit rostlinného odpadu, mnozí Češi při něm bohužel dělají časté chyby. Jestli to neděláte správně a nikdo si na vás ještě nedošlápl, měli jste zřejmě velké štěstí.
V České republice se dělání otevřených ohňů řídí zákonem č. 86/2002 Sb., který upravuje ochranu ovzduší. Podle tohoto zákona je v otevřených ohništích, zahradních krbech nebo grilech dovoleno spalovat pouze dřevo, dřevěné uhlí, suché rostlinné materiály a některá plynná paliva. Věci jako mokrá tráva, listí a podobně, by tak majitelé zahrad spalovat vůbec neměli. V opačném případě jim hrozí, že od policie dostanou pokutu od 500 do 150 000 korun.
Vypalování trávy může být nebezpečné nejen pro lidi
Pokutu může vynést také vypalování trávy, které dříve bývalo oblíbeným způsobem, jak si lidé pročišťovali své zahrady. I když většina lidí již tento působ úklidu nepraktikuje, stále se najdou tací, kteří vypalování trávy či jiných stále porostů provádí. Tím však majitelé zahrad porušují zákon a mohou za takové jednání dostat dost velkou pokutu. Pohybuje se ve výši od 25 000 do 500 000 korun, jak varují na sítí X hasiči.
Pokud vám stále není jasné, co je na vypalování trávy tak špatného, vysvětlují to hasiči na webu Hasičský záchranný sbor ČR. Takovýto jarní či podzimní úklid totiž bývá častou příčinou požárů. To však není ten jediný negativní dopad, který vypalování má. Vypalováním trávy či porostů zničíte vše živé, především užitečný hmyz, například čmeláky, kteří hnízdí pod zemí v dírách po hlodavcích. Poškodit můžete i chráněné rostliny.