Zákaz využívání kotlů první a druhé emisní třídy začne platit od 1. září 2024. Stovky domácností však stále riskují velké pokuty.
Začne totiž platit nová regulace, která zakáže používání některých typů kotlů. Ti, kteří zákon nebudou respektovat, mohou dostat pokutu až 50 000 korun, a to dokonce opakovaně, jak Události247 upozorňovaly několikrát. Říkáte si, že na takovou výměnu nemáte peníze? Stát vám s tím pomůže.
Příspěvek pokryje až polovinu výdajů
Jak Události247 informovaly, pro tyto případy je možné využít dotační program Nová zelená úsporám a Kotlíkové dotace. Mezi podporované zdroje tepla patří kromě kotlů na biomasu také kamna, krby, tepelná čerpadla, solární kolektory a fotovoltaika. Příspěvek pokryje až 50 procent výdajů na nové vytápění. Zejména senioři a lidé pobírající příspěvek na bydlení, mohou získat dokonce až 95 procent z dotací.
Čerpání dotace v této výši je možné pouze do srpna. Pokud si myslíte, že vám to, že jste starý kotel nevyměnili, nějak projde, mýlíte se. V domácnostech totiž budou možné kontroly, zda lidé novou povinnost splnili. Budou probíhat lokálně a budou v gesci obcí. Obecní úřad si může vyžádat takzvaný protokol o kontrole kotle na pevná paliva, který majiteli vydá technik. Obec díky tomu pozná, jaký kotel mají lidé aktuálně v provozu.
Rozhodnuto je už 12 let
Od 1. září sice bude podpora na výměnu kotle sice dál pokračovat, ale bude výrazně nižší. Pokud si navíc domácnosti stihnou o dotaci požádat do konce srpna, i když nestihnou kotel vyměnit, budou k tomu úředníci při kontrolách přihlížet. Nově bude možné od září zažádat o dotaci na výměnu všech uhelných kotlů, jak na svém webu informuje Ministerstvo životního prostředí. Pokud by lidé nevěděli, jaký typ kotle mají, dá se to snadno zjistit.
Třída kotle je označená na výrobním štítku a v dokladu o kontrole technického stavu a provozu kotle, kterou má každý povinnost provádět nejméně jednou za 3 roky. Staré kotle patří mezi největší znečišťovatele ovzduší, a to poškozuje zdraví všech lidí. Kromě toho je zde pak také legislativní aspekt. Konec těchto kotlů navíc vyplývá ze zákona o ochraně ovzduší už z roku 2012. Jeho uvedení do praxe tak trvalo 12 let.