Stát rozhodl: Za vyřízení dokumentů na úřadě budou Češi platit 10 000 Kč

Pokud se chystáte stavět, z této zprávy mít asi radost nebudete. Musíte si totiž připravit víc peněz.

i Zdroj fotografie: Úřad práce ČR
                   

Mít nemovitost znamená mít také různé povinnosti. Ze stavebního zákona totiž vyplývá řada povinností nejen pro ty, kteří se chystají na novou výstavbu, ale i pro současné vlastníky nemovitostí. Jak jsme na Událostech247 upozornili, některým pak za nesplnění nařízení hrozí pořádně mastná pokuta.

Novela prošla mnoha změnami

Od začátku roku 2024 vstoupila v platnost novela stavebního zákona, která přinesla řadu změn. Psali jsme, že zatímco některé jsou pozitivní, například slibované zefektivnění a zrychlení získání stavebního povolení, jiné novinky už nejspíš mnohé Čechy moc nepotěší. Novela totiž klade nové požadavky na vlastníky stávajících nemovitostí. Konkrétně se změny týkají stavební dokumentace.

Majitelům domů hrozí pokuta 400 000 Kč. Stačí, že zapomněli vyplnit jeden důležitý formulář a už se vezou. Týká se to i vás?

Při prodeji nově prodávající nemusí novým majitelům předat projektovou dokumentaci k domu. Zároveň však mají všichni majitelé nemovitostí povinnost aktualizovat a uchovávat projektovou dokumentaci svých staveb v souladu s jejich reálným stavem. Pokud jste se rozhodli, že si postavíte dům, garáž nebo studnu, už brzy to bude drahou záležitostí. Od 1. července totiž několikanásobně podraží stavební povolení.

Zdražení povolení o tisíce korun

Nejhlouběji do kapsy budou muset sáhnout ti, kteří budou chtít novou studnu. Aktuálně stojí vydání povolení 300 korun – nově však budou zájemci platit 10 tisíc, jak upozornil web CNN Prima News. Jde tedy o opravdu velký nárůst. Takto skokové zvýšení se nelíbí ani zahrádkářům, pro které je v době klimatických změn dostupnost vody zcela klíčová. Přibývá také nelegálních studen. Nelegální vrt je vodní zdroj, který neprošel procesem stavebního povolení a nebyl zkolaudován.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Za vyřízení stavebního povolení si Češi pořádně připlatí

Dražší ovšem budou i další poplatky. Získat povolení na novou garáž, rodinný dům nebo chatu bude nově stát místo tisícovky rovnou 5 tisíc korun. Stavba s více než třemi byty pak vyjde na 10 tisíc korun namísto současných 5 tisíc, připomíná web tvbydlení. Podle expertů může za zvýšení správních poplatků také stav, kdy jejich výše zůstávala dlouhou řadu let stejná. „Já nemám nic proti tomu, že to zdražují, ovšem takový nárůst, to mi přijde dost neadekvátní,“ říká k tomu Událostem247 pan Matěj z Břeclavi.

Co si o podobném zdražení myslíte? Komentovat můžete dole v diskuzi

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články