Češi, kteří mají na zahradě žumpu často neví, že jim hrozí brutální pokuta 20 000 Kč. Výmluvy úředníky zajímat nebudou

Majitelé zahrad o některých svých povinnostech často nemají ponětí a poté na to tvrdě doplácí.

i Zdroj fotografie: Jirka Dl / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Na Událostech247 jsme informovali například o tom, že v polském Krakově tamní zákony stanovují přesné časy, kdy je možné sekat trávu, aby se minimalizoval hluk a nepříznivý vliv na životní prostředí. Pokuta se může v některých případech vyšplhat až na 50 tisíc euro, což je v přepočtu přes milion korun.

Za co všechno můžete dostat pokutu

Psali jsme také, že některé obce mají dokonce povinnost sekat trávu zanesenou ve svých vyhláškách. Někteří lidé však o tom, že i pro sečení trávníku platí určité podmínky, nemají ani tušení a riskují vysoké pokuty. Pokud tedy patříte mezi vlastníky, kteří na svém pozemku neudržují zeleň dlouhodobě, měli byste si přečíst zákon č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

Statisícové pokuty za sekání trávníku: Už ji dostaly stovky lidí

Ministerstvo životního prostředí před několika lety dokončilo novelu zákona, která na základě nařízení Evropské unie upravuje, jak bojovat proti invazivním druhům. Upozornili jsme na to, že majitelé pozemků, kteří neřeší, co jim na zahradě roste, by proto měli být obezřetní. Stát jim totiž může za to, že mají venku nebezpečný plevel, napařit pořádnou pokutu. Týká se to například bolševníku.

Je důležité mít potřebné doklady

Nejde ovšem jen o rostliny. Většina lidí má totiž na své zahradě také septik. Také v tomto případě je samozřejmě důležité dodržování konkrétních právních požadavků, jejich zanedbání by jinak mohlo vést k uložení značných pokut, jak upozornil web abplast. Podle českého zákona č. 254/2001 Sb. musí majitelé nemovitostí se septikem prokázat, že tento odpad opravdu poctivě likvidují. „Vidíte, tak tohle mi na chatě nikdy nikdo nekontroloval,“ popsal Událostem247 pan Ivan z Tišnova.

iZdroj fotografie: I.Sáček, senior / Creative Commons / CC-BY-SA
Majitelé zahrad mají řadu povinností, o kterých pravidelně informujeme

Jedním ze zásadních požadavků je podle webu Zakra vedení podrobné evidence o likvidaci odpadů. Ta navíc musí být uchovávána až dva roky zpětně. Tyto záznamy by navíc měly být snadno přístupné, protože si je mohou vyžádat pracovníci hygieny životního prostředí, aby správnou likvidaci ověřili. Za porušení nařízení hrozí fyzickým osobám pokuta až 20 000 korun, právnickým osobám dokonce až 100 000 Kč, píše web. Pokutu je možné uložit opakovaně. 

Co si o tom všem myslíte vy? Napište nám to dolů do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články