Přední ekonom Rogoff: Čeká nás katastrofická budoucnost. Podle něj směřujeme k největší krizi od 2. světové války

Ukrajina už téměř půl roku odolává ruské agresi. Dlouho trvající boje si však vybírají daň také na hospodářství. Evropa i Čína mají značné problémy s řešením v nedohlednu.

i Zdroj fotografie: S vědomím міністерство русофобії / Twitter
                   

Válka na Ukrajině, energetický šok, hospodářská slabost Číny a návrat inflace – to podle předního světového ekonoma a bývalého hlavního ekonoma Mezinárodního měnového fondu Kennetha Rogoffa představuje obrovskou hrozbu pro globalizaci a světovou ekonomiku. Uvedl to pro německý deník Handelsblatt.

Krušné časy zažívá i Čína

Pro globální ekonomiku to bude těžká zima. Pokud Čína sklouzne do recese, směřujeme k největší krizi od druhé světové války,“ cituje Rogoffa deník Handelsblatt. „Doufali jsme, že globální ekonomika překoná pandemii a krizi. Nesprávně, protože globalizace, která přinesla růst naší prosperity, nás učinila zranitelnými. Dokonce ani tak mocný aparát, jako je čínský stát, si nedokáže poradit s novými variantami omikronu,“ pokračuje pro deník Rogoff.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Trhy v Číně

Vzestup Číny byl největší v historii za posledních 40 let,“ pokračuje ekonom s tím, že naopak pokles globalizace by mohl být příběhem příštích 40 let. Růst čínského exportu se v srpnu zpomalil více než se očekávalo. Jak píší Seznam zprávy, je to známkou zhoršujícího se globálního ekonomického obrazu a slabého domácího růstu, který je zasažen také propadem na trhu nemovitostí.

Všechny krize se sešly v jeden čas

Zpomalení čínského exportu je cítit po celém světě, připomíná Echo24. Slabé údaje o dovozu jsou špatnou zprávou pro velké producenty komodit, jako je Austrálie nebo Brazílie. Také výrobci průmyslového zboží, mezi které patří Německo a Jižní Korea, pocítili slabší poptávku z Číny, píše dále Echo24. Celková globální poptávka po čínském zboží klesá. Spotřebitelé totiž šetří kvůli prudce rostoucí inflaci, pokračuje Echo24.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nákladní lodě v Číně

Máme tady válku na Ukrajině, inflaci, energetickou krizi a nevíme, jak to bude s další vlnou pandemie covidu,“ řekl Událostem247 ekonom Štěpán Křeček. „Každá z těchto událostí by stačila na krizi, ale teď přichází dohromady v jeden okamžik. Měli bychom si určitě vytvořit rezervy, které bychom mohli použít ve chvíli, kdy se situace začne vyhrocovat. Například pokud by někdo přišel o práci,“ doporučuje ekonom pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články