Pirát Michálek se v televizi rozčílil: ,,Odmítám, že by někdo z Pirátů prosazoval cokoliv spojeného s komunismem.“ Někteří politici na to ale mají jiný názor

Pirátského poslance Jakuba Michálka se dotklo, že se někteří lidé snaží po výroku jeho kolegyně dávat Piráty do souvislosti s komunisty.

i Zdroj fotografie: Pirátská strana
                   

Šéf poslaneckého klubu Pirátů v televizním pořadu zopakoval, že nikdo ze členů jeho strany neprosazuje cokoliv, co by bylo jakkoliv blízké komunistickému režimu. Případ se datuje od září roku 2021. Členka Pirátů Jana Michailidu tehdy ve svém příspěvku na pirátském fóru uvedla, že je jí komunismus a marxismus blízký.

Pirátka své kolegy vyzvala, aby četli marxistická díla

Politička ve svém příspěvku kromě jiného otevřeně přiznala, že je přesvědčenou komunistkou, a své kolegy vybízela ke čtení marxistických děl. Michálka její chování naštvalo, podle něj to Piráty dokonce poškodilo. Chování své kolegyně musel v neděli vysvětlovat v nedělní Partii. „Já jsem s kolegyní mluvil osobně. Ona jen chtěla říci, že je jí blízký komunitní styl života,“ pokusil se uvést na pravou míru na CNN Prima NEWS.

iZdroj fotografie: s vědomím Jakuba Michálka / Facebook
Jakub Michálek

Krátce po jejím výroku Michálek na pirátské fórum napsal: „Lidsky s Jankou soucítím. Vím, jak je tlak médií nepříjemný, ale kandiduje sakra na nejvyšší funkci ve straně, tak by snad mohla mít trochu zkušenosti a citu, že nebude nikam psát vyjádření, že je komunistka. Jestli ví, na čem je postaven Komunistický manifest, tedy zrušení vlastnictví, třídní boj a násilná revoluce,“ řekl Bartoš. Michailidu i přesto získala v sobotní volbě na šéfku strany 285 z 929 hlasů. Funkci nakonec obhájil Ivan Bartoš.

Michálek podle Nachera jen maskuje chyby svých kolegů

V nedělním pořadu Michálek veřejnost opětovně ujistil, že nikdo z Pirátů ani trošku nesympatizuje s historickým ani současným komunistickým režimem. „Odmítám, že by kdokoli z naší strany prosazoval cokoliv s ním spojené,“ uvedl. Jeho slova prý dokazuje fakt, že Piráti do programového prohlášení vlády dokázali dostat zmínku o tom, že stát napraví skutky komunistického režimu.

iZdroj fotografie: Pirátská strana / Creative Commons / CC BY-SA
Jana Michailidu

Zastupitel Prahy Patrik Nacher se ale do Michálka v Partii pustil, a to kvůli tomu, že se jen snaží zamaskovat skutečné úmysly některých svých spolustraníků. „Mě osobně ten výrok nepřekvapil, my bojujeme v Praze s vaším primátorem a některé výroky mají k tady tomu obsahově blízko. Ona spíše sáhla k výrazům, které si zkušený politik nedovolí. Já mám zkrátka takovou zkušenost,“ uvedl.

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články