Na známého novináře Etzlera je podáno trestní oznámení kvůli výroku o pomalé úmrtnosti neočkovaných

Tomáš Etzler napsal na sociální síti Twitter, že nenaočkovaní lidé proti covidu-19 neumírají dostatečně rychle. Teď čelí trestnímu oznámení.

i Zdroj fotografie: Jindřich Nosek / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Tomáš Etzler je nejen bratrem herce Miroslava Etzlera, ale také známým novinářem. Pracoval pro americkou CNN a dlouho byl aktivní také v Číně. Teď na sebe ale upozornil nevybíravým výrokem. „Neočkování neumírají dostatečně rychle,“ napsal Etzler na sociální síti Twitter. Tím odstartoval lavinu reakcí, která se s necitlivým prohlášením neztotožňuje. Novinářův příspěvek zkritizovali stovky lidí. Na situaci upozornil server TN.

Omluva nepřišla

Někteří ho označili jako hnusný úlet, další Etzlerovi poradili, aby sociální sítě nepoužíval, pokud je pod vlivem. I díky vlně bouřlivých reakcí se novinářův tweet dostal k advokátce a exposlankyni Janě Zwyrtek Hamplové. Bývalá politička se rozhodla na Etzlera podat trestní oznámení. Jak uvedla v tiskové zprávě, v pondělí 1. listopadu 2021 ho odešle na Nejvyšší státní zastupitelství.

Domnívá se, že došlo ke spáchání trestného činu hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, případně podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Hamplová od Etzlera očekávala omluvu. Novinář ale ke svému pobuřujícímu výroku nedal žádné vyjádření a nekomentoval ani žádnou z reakcí. Nejedná se o první případ, kdy se bratr herce Etzlera dopustil podobného excesu.

Pochopení nemá ani Prymula

Nedávno například vulgárně okomentoval Hanu Lipovskou, která kandidovala v říjnových parlamentních volbách. I za to lidé novináře odsoudili. Obešlo se to ale bez větší odezvy. Tentokrát ovšem ne. Na výrok o neočkovaných zareagoval i epidemiolog Roman Prymula, podle kterého je prohlášení za hranicí slušného chování. Obzvlášť novinář by se měl podle bývalého ministra zdravotnictví oprostit od takových expresivních výrazů. Na druhou stranu ale vyjádřil pochopení, že může dojít ke zkratu, když vysvětlení nedopadají na úrodnou půdu.

iZdroj fotografie: Nextfoto

Etzler často na sociálních sítích sdílí příspěvky Prymulova kolegy Rastislava Maďara o očkování. Vyjádření k celé kauze poskytl také předseda Syndikátu novinářů Adam Černý, který má za to, že Etzlerův výrok je lidsky nepřijatelný. Rozumí emocím, ale zároveň má být podle něj dospělý člověk schopný je zpracovat a vyjadřovat se kultivovaně. S výrokem se neztotožňuje ani ministerstvo zdravotnictví. Podle náměstkyně resortu Martiny Koziar Vašákové jde o drsné sdělení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články