Neočkované nepustí Slovensko ani na nákupy. Země podle odborníků směřuje k humanitární krizi. Co to bude znamenat pro lidi?

Chystaná razantní opatření mají omezit masivní šíření nákazy. V nejvyšším stupni epidemického rizika budou od příštího týdne více než dvě třetiny slovenských okresů.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Výrazná protiepidemická opatření čekají v nejbližších třech týdnech Slovensko. Budou se týkat neočkovaných a lidí, kteří covid-19 neprodělali. Vláda o nich rozhoduje ve čtvrtek. Epidemie koronaviru v zemi nadále sílí a Slovensko ve středu oznámilo nejvyšší přírůstky nakažených od začátku epidemie. Situace se u našeho východního souseda, který je v očkování za průměrem Evropské unie, zhoršuje od září. Od začátku listopadu pak země opakovaně překonává rekordy v počtu nově infikovaných.

Když to nebude stačit, přitvrdíme

Chystaná razantní opatření mají omezit masivní šíření nákazy. Podle slovenského premiéra Eduarda Hegera do nákupních středisek nebo aquaparků budou moci vstupovat pouze očkovaní lidé a ti, kteří onemocnění covid-19 prodělali. Zákaz vstupu na hromadné akce bude platit pro všechny, vyjma lidí, kteří mají vakcínu. Zaměstnavatelé zase zřejmě budou muset kontrolovat, zda pracovníci jsou očkovaní, prodělali covid-19 nebo mají potvrzení o negativním testu, uvedla ČT.  

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování na Slovensku

K razantnímu zpřísnění slovenská vláda přistupuje, aby zabránila kolapsu zdravotnictví. Od listopadu země opakovaně dosahuje rekordních nárůstů a nemocnice se rychle plní. V pondělí bylo hospitalizováno 2800 lidí, což je nejvíce od března. Situace je tak vážná, že nejbližší tři týdny potřebujeme výrazně zpřísnit, abychom stabilizovali situaci v nemocnicích. Pokud to nebude stačit a bude se zvyšovat nápor na nemocnice, budeme muset přitvrdit,“ řekl ministerský předseda Heger.

Slovensko směřuje k humanitární krizi

Slovenské nemocnice mají podle ministra zdravotnictví Vladimíra Lengvarského posledních 20 lůžek pro pacienty s těžkým průběhem covidu-19, kteří by potřebovali umělou plicní ventilaci. Podle členky vládního konzilia epidemiologů Aleny Košťálové směřuje Slovensko kvůli aktuálnímu průběhu epidemie k humanitární krizi. „Epidemiologická situace je mimořádně vážná, pokud se situace nezabrzdí, může dojít k tomu, že pacienty s onemocněním covid-19 nebudou moci do nemocnic přijmout,“ citují Košťálovou Aktuality.

iZdroj fotografie: Úrad vlády Slovenské republiky
Eduard Heger

Odborníci vyzývají lidi na Slovensku, aby se proti koronaviru dali očkovat. „Žádný jiný nástroj než očkování na zvládnutí pandemie nemáme,“ uvedl Lengvarský. Epidemická situace na Slovensku roste přes dva měsíce. V nejvyšším stupni epidemického rizika budou od příštího týdne více než dvě třetiny slovenských okresů. Na zařazení regionů do některého z pěti rizikových stupňů závisí rozsah epidemických omezení. Covidu-19 v pětimilionovém Slovensku dosud podlehlo zhruba 13 700 lidí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články