Senátorka se obula do ministra Vojtěcha za výrok o epidemii neočkovaných. „Jsme ve válce,“ říká

Podle senátorů šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch přispěl k rozštěpení společnosti. O lidech, kteří prodělali koronavirovou nákazu a mají protilátky, se prý téměř nemluví.

i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Koronavirová epidemie válcuje Česko. Kvůli covidu-19 zemřelo přes 33 tisíc lidí. V nemocnicích je podle údajů ministerstva zdravotnictví hospitalizovaných vice než 6500 nakažených. Za výrok o tom, že stávající vlna epidemie je epidemií neočkovaných, to schytal šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch. Od odpůrců vakcinace, ale také od senátorů, kteří požadují zpřesněná data o počtech nakažených, aby se vyjasnilo, která věková skupina je virem nejvíce zasažená.

Výrok vedl k rozštěpení společnosti

Podrobná data o průběhu epidemie si vyžádala od Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) senátorka Alena Dernerová. „Data by měla sloužit pomoci rozklíčovat, zda to je epidemie očkovaných, nebo neočkovaných. Ten slavný výrok vedl k rozštěpení společnosti, Nacházíme se ve válce. Je tady také ostrakizace těch, kteří covid prodělali, mají protilátky, ale nemohou nikam chodit. O této skupině lidí se vůbec nemluví, i když podle dat pana Duška (šéf ÚZIS) nekončí na JIP,“ řekla Dernerová v CNN Prima News.

iZdroj fotografie: Česká lékařská komora
Alena Dernerová

Senátorka dodala, že jí jde hlavně o to, aby se rozklíčovalo, ve které části společnosti se nejvíce testuje a jaká věková skupina je virem nejvíce zatížena. Podle reportu, který zdravotničtí informatici poskytují senátorům a poslancům ze zdravotnických výborů, bylo ve středu celkem hospitalizovaných 6527 lidí s koronavirem, z toho 3564 neočkovaných a 2862 očkovaných. Podle odborníků vakcinace proti covidu-19 brání zejména před těžkým průběhem nemoci anebo dokonce před úmrtím.

Také očkovaní jsou infikovaní

Data o vývoji epidemie zákonodárci obou komor parlamentu dostávají pravidelně. „Kolegyně požaduje další data, abychom mohli rozklíčovat některé trendy ve věkových skupinách. Je to důležité vzhledem k našim predikcím. Ministr prohlásil, že je to epidemie neočkovaných, ale ono to tak úplně není. Víme, že i očkovaní jsou infikovaní a mohou šířit nákazu. Data by pomohla, abychom přestali rozdělovat společnost,“ dodal senátor Roman Kraus.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování proti covidu

Senátoři reagovali na výrok Vojtěcha z října, kdy začala výrazně zrychlovat současná vlna nákaz. „Epidemická situace sleduje rizikový scénář. Je to vidět ve všech ukazatelích. Epidemie se stala epidemií neočkovaných, to je fakt. Na základě dat, která máme k dispozici, tak většina nově diagnostikovaných jsou neočkovaní lidé, a většina hospitalizovaných i v těžkém stavu jsou neočkovaní,“ řekl s tím, že pokud by byla proočkovanost kolem 90 procent populace, nezaváděla by vláda žádná protiepidemická opatření.

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články