udalosti247.cz
  • Doprava
  • Finance
  • Spotřebitel
udalosti247.cz
  • Doprava
    • Auto
    • Dálnice
    • Řidiči
    • Nafta
    • Parkování
    • Další »
  • Finance
    • Peníze
    • Pokuta
    • Poplatek
    • Důchody
    • Mince
    • Další »
  • Spotřebitel
    • Maso
    • Nakupování
    • Potraviny
    • Restaurace
    • Závadné potraviny
    • Další »
Sledujte nás:
Všechny rubriky »
udalosti247.cz » Domácí » Na trhu se objevilo závadné oregano. Jeho konzumace může způsobit poškození jater

Na trhu se objevilo závadné oregano. Jeho konzumace může způsobit poškození jater

17. května 2023
Daniel Procházka
[email protected]

Podstatným článkem redakčního týmu webu Události24/7.cz je specialista na počasí a přidružené oblasti, Daniel Procházka, který se na našem široce zaměřeném webu pohybuje už pěknou řádku let. Daniel se věnuje především každodennímu spravování čtenářů o meteorologické situaci u nás i v Evropě. Vždycky ho podle jeho vlastních slov přitahoval divoký charakter přírody a její nepředvídatelnost a nespoutanost. I z toho důvodu se přes původně pouhé psaní meteorologických předpovědí dostal až k článkům o přírodních katastrofách, náhlých změnách počasí až třeba po nevídaných přírodních úkazech. Zároveň ale neskrývá ani svoji klidnější stránku, která má na Událostech na starost naopak články o bydlení a zahradě, které se řadí k jeho předním volnočasovým aktivitám.

Bylinky už patří u většiny domácností při vaření k naprosté samozřejmosti. Hodí se do těstovin a salátů. Používá se i na pizzu.

oregano
Zdroj fotografie: abcMedia

Obsah článku

  1. Veškeré závadné věci je dobré vyhodit
  2. Plísně a bakterie nejsou výjimečné

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) narazila při svých pravidelných kontrolách na další závadnou potravinu, píše o tom na svém webu. Tentokrát však nešlo o plesnivý sýr či zkažené uzeniny, ale o potravinu, kterou většina z nás považuje za součást zdravé kuchyně. Kontroly odhalily závadná balení koření oregana. Jeho konzumace může poškodit játra. Zdůrazňuje inspekce na webu.

Veškeré závadné věci je dobré vyhodit

„Inspektoři zjistili, že v daném balení oregana byl překročen maximální povolený limit pro obsah pyrolizidinových alkaloidů. Jde o toxiny produkované rostlinami, které mají hepatotoxické účinky. Znamená to, že mohou nepříznivě ovlivňovat játra,“ vysvětlil pro Události247 mluvčí zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva. Závadné bylinky prodával Lidl na Praze 5.

oregano szpi
Zdroj fotografie: SZPI
V oreganu byl překročen maximální povolený limit pro obsah pyrolizidinových alkaloidů

Šlo o balení s datem spotřeby do 3. července 2025. Může se tedy stát, že ho mají lidé ještě doma. Pokud ano, určitě se nedoporučuje toto oregano používat a je lepší ho rovnou vyhodit, doporučuje SZPI. Stahování se týká pouze výrobku Oregano 10 gramů od dodavatele McCORMICK POLSKA S.A. Ostatní výrobky Oregano nejsou tímto opatřením dotčeny, doplňuje web QAP. Pokud jste uvedený výrobek zakoupili, můžete ho vrátit do jakékoliv prodejny Lidl. Peníze budou vráceny i bez předložení účtenky.

Plísně a bakterie nejsou výjimečné

„Sušené bylinky používám při vaření často, protože ty živé mi doma většinou uschnou. Myslím, že kupuji i toto oregano, ale nemyslím, že když dám kousek třeba do špaget, které nevařím zase tak často, že se mi z toho nic stane,“ řekla Událostem247 Martina Hlaváčová z Přerova. Nejedná se bohužel o ojedinělý případ, kdy kontroly v prodejnách odhalí závadnou nebo zkaženou potravinu.

koreni kuchyne
Zdroj fotografie: abcMedia
Pyrolizidinové alkaloidy jsou toxiny produkované rostlinami, které mají hepatotoxické účinky

Nedávno Události247 například informovaly o sýru Krolewski, u kterého se objevila píseň. Zákazníci ho mohli koupit u obchodního řetězce Albert. Uvedený sýr byl viditelně plesnivý a měl navíc porušený obal. Závadné byly třeba také italské klobásy, které podle inspekce mohly obsahovat bakterie listerie, které pro lidské zdraví mohou být nebezpečné. Pokud zakoupená věc nemá očekávané vlastnosti, je třeba ji reklamovat u prodávajícího, radí web dTest.

Štítky
#nekvalitní potraviny #zdraví
Líbí se vám tento článek? Tak pojďte diskutovat.

Chcete dostávat pravidelně novinky?

Kliknutím na tlačítko „Odeslat“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Zemřela v izolaci: Vlastu Janečkovou zničil alkohol. Poslední dny v léčebně už ani nebyla schopná vzít telefon

Zemřela v izolaci: Vlastu Janečkovou zničil alkohol. Poslední dny v léčebně už ani nebyla schopná vzít telefon

VIPZivot.cz
VIPZivot.cz
Právě teď
Jan Kraus opět ukázal, že posmívání je mu blízké. Tentokrát naložil Štefanu Margitovi

Jan Kraus opět ukázal, že posmívání je mu blízké. Tentokrát naložil Štefanu Margitovi

VIPZivot.cz
VIPZivot.cz
Právě teď
Vánoce rád tráví na chalupě z roku 1903: Petr Vondráček si ji přizpůsobil, aniž by se vytratilo kouzlo vzpomínek

Vánoce rád tráví na chalupě z roku 1903: Petr Vondráček si ji přizpůsobil, aniž by se vytratilo kouzlo vzpomínek

VIPZivot.cz
VIPZivot.cz
Právě teď
Jorga Kotrbová byla na dceru sama. Tamara po ní sice nezdědila jméno, zato herecký talent ano

Jorga Kotrbová byla na dceru sama. Tamara po ní sice nezdědila jméno, zato herecký talent ano

VIPZivot.cz
VIPZivot.cz
19 h
Návrat do Smetanovy Lhoty. Legendární kanonýr Koller pro partnerku postavil sídlo za miliony

Návrat do Smetanovy Lhoty. Legendární kanonýr Koller pro partnerku postavil sídlo za miliony

sportyzive.cz
sportyzive.cz
1 d

Kvalita sýrů v obchodech se rapidně zhoršila. Inspekce odhalila desítky plesnivých vzorků

Kvalita sýrů v obchodech se rapidně zhoršila. Inspekce odhalila desítky plesnivých vzorků

Známý řetězec stahuje z prodeje oblíbené koření, může způsobit mnoho zdravotních problémů

Známý řetězec stahuje z prodeje oblíbené koření, může způsobit mnoho zdravotních problémů

Lidl prodával svým zákazníkům nekvalitní šunt. Oblíbená potravina není ve skutečnosti tím, za co ji Lidl vydával

Lidl prodával svým zákazníkům nekvalitní šunt. Oblíbená potravina není ve skutečnosti tím, za co ji Lidl vydával
ABCmedia logo
Další portály spadající pod abcMedia Network, s.r.o.

AutoŽivě.cz

  • Aktuality
  • Autoživě testy
  • Ojetiny
  • Rady
  • Technický koutek
  • Zajímavosti
  • #nehoda
  • #david kubrt
  • #motor
  • Balíček 61,5 milionu Kč na pořízení či výměnu auta: Platí pro ojetiny i předváděčky. Takovou možnost Češi ještě neměli
  • Postavili jsme proti sobě první a poslední Renault 5. Přesně 50 let však ukázalo na jedno překvapení

SportyŽivě.cz

  • Basketbal
  • Formule 1
  • Fotbal
  • Hokej
  • MMA
  • Tenis
  • #fc-viktoria-plzen
  • #mma
  • #fotbal
  • Návrat do Smetanovy Lhoty. Legendární kanonýr Koller pro partnerku postavil sídlo za miliony
  • Bývalý hráč Barcelony je podezřelý z podvodu. Do rumunského klubu měl poslat své dvojče

VIPživot.cz

  • Celebrity
  • #Karel Gott
  • #Ivana Gottová
  • #Lela Vémolová
  • Jan Kraus opět ukázal, že posmívání je mu blízké. Tentokrát naložil Štefanu Margitovi
  • Vánoce rád tráví na chalupě z roku 1903: Petr Vondráček si ji přizpůsobil, aniž by se vytratilo kouzlo vzpomínek

Vařímedobroty.cz

  • Cukroví
  • Omáčky
  • Předkrmy
  • Recepty
  • Rychlé pokrmy
  • #med
  • #kuřecí maso
  • #cukr
  • Matcha – trendy drink, nebo tradiční lék?
  • 50+ nejlepších receptů na domácí pomazánky: Hodí se na chlebíčky, jednohubky i jen tak k večeři na chleba

DámskýDeník.cz

  • Domácnost
  • Krása
  • Lifestyle
  • Móda
  • Vztahy
  • #počasí
  • #letadlo
  • #herec
  • Utajený život Jorgy Kotrbové: Zlatovláska, která utekla ze světa slávy
  • Dobrman z útulku agresivně odhodil malou holčičku do trávy. Po sléze si jeho majitelka uvědomila, proč se to stalo

MMAmag.cz

  • Zahraniční MMA
  • CZ/SK MMA
  • Videa
  • UFC
  • KSW
  • #jiří procházka
  • #ufc
  • #oktagon
  • Nestydí se. Krásná bojovnice Kay Hansen ráda provokuje svými odhalenými křivkami
  • Kincl si znovu rýpl do Vémoly: Jsem lepší sportovec než on. Po zápase se mnou byl dobitý jako nikdy
udalosti247.cz
  • O nás
  • Kariéra
  • Kontakt
  • Cookies
  • Etický kodex
udalosti247.cz
  • O nás
  • Kariéra
  • Kontakt
  • Cookies
  • Etický kodex

Copyright © 2016-2025 abcMedia Network s.r.o. - Theme v1.0.5

Obsah je chráněn autorským právem. Jakékoli užití včetně publikování nebo jiného šíření obsahu je bez písemného souhlasu zakázano.