Nekonečné spekulace o Putinově zdraví. Odhadovaných diagnóz je mnoho, oficiální zpráva žádná

Zdravotní stav ruského prezidenta Vladimira Putina se stal tématem především po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Spekulace podporuje změna v chování i vzhledu.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Šéf Kremlu trpí postcovidovým syndromem, který má velký vliv na jeho psychiku. To byla jedna z prvních diagnóz, která se objevila v prvních dnech ruské invaze na Ukrajinu. Jak píše server CNN Prima News, prodělání covidu-19 mohlo podle některých expertů ruskému prezidentovi narušit duševní zdraví. Takzvaný dlouhý covid totiž může pozměnit kognitivní funkce.

Ani covid-19 Kreml nepotvrdil

„Běžně je to spojeno se ztrátou kontaktu s realitou a přeceňováním vlastních schopností, úspěchů a možností. Vyznačuje se přehnaným sebevědomím, bezohledností a pohrdání ostatními a je nejvíce rozpoznatelná u osob zastávajících významné mocenské pozice,“ cituje ředitele společnosti Medicine Direct Hussaina Abdehe server CNN Prima News. Takový popis podle mnohých jednoznačně vysvětluje, proč Putin válku na Ukrajině zahájil. Přesto tuto teorii něco narušuje. Kreml nikdy nepotvrdil, že ruský prezident onemocnění covid-19 prodělal.

iZdroj fotografie: Пресс-служба Президента России / Creative Commons / CC BY
Dmitrij Peskov

V září loňského roku sice Putin byl v izolaci poté, co se nakazil jeden z členů jeho týmu, ale prezident zůstal podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova „naprosto zdravý“. Teď už by takový výrok Peskov těžko obhajoval. Od září se toho totiž mnoho změnilo. Pochyby o dobrém zdravotním stavu nevnáší nad Putinem jen jeho rázný krok v souvislosti s invazí na Ukrajinu, ale také jeho vzhled. Ten se výrazně proměnil, což potvrzují videa z posledních týdnů. Pozdvižení vyvolal především záznam z jednání ruského prezidenta s ministrem obrany Segejem Šojgu.

Sílí spekulace o operaci

Po celou dobu schůzky se Putin křečovitě držel okraje stolu. Informovali jsme také o jeho nateklých tvářích a krku. Do popředí se tak po zveřejnění videa znovu dostaly spekulace o Parkinsonově chorobě. Domněnky ještě více podpořilo jedno z posledních zveřejněných videí, a to z velikonoční mše. Experty především zaujalo, jak na bohoslužbě šéf Kremlu podivně přežvykoval a působil velmi roztržitě. I to mělo potvrzovat Putinovo podlomené zdraví. Výčet údajných nemocí ruského prezidenta ale není kompletní. Média často zmiňují také rakovinu.

Kvůli onkologickému onemocnění, jak informuje agentura ANSA, má Putin dokonce v nejbližších dnech podstoupit operaci, jak jsme informovali v minulém týdnu. Objevily informace také o Putinově schizoafektivní poruše. Vše je ale jen v režimu spekulací. Navíc je třeba si uvědomit, že ruský prezident letos oslaví 70. narozeniny, a tak na nějaké zdravotní potíže má jistě nárok. Jak moc jsou vážné, a do jaké míry ovlivňují jeho jednání, ale zůstává jen v rovině domněnek. Otevřenost Kremlu ohledně Putinova soukromí se totiž nedá přepokládat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články