Senátor Fischer: Osoby bez prověrky kolem prezidenta Zemana mohou být bezpečnostním rizikem

Vláda Andreje Babiše i vrchní velitel ozbrojených sil byli podle senátora Fischera vůči Rusku dlouho nepochopitelně vstřícní.

i Zdroj fotografie: S vědomím Pavla Fischera / Facebook
                   

Osoba pana Nejedlého po boku prezidenta Zemana je pro mnohé nepochopitelná. Tím spíše v době, když Rusko, na které je Nejedlý velmi úzce napojen, vede na Ukrajině válku. Nejen o tom jsme si povídali se senátorem Pavlem Fischerem.

Co říkáte na změnu názorů některých politiků, a to včetně prezidenta Zemana, tedy pokud jde o Ruskou federaci?

Je předčasné mluvit o změně názorů. Faktem je, že vrchní velitel ozbrojených sil a někteří další politici vystupovali až příliš dlouho nepochopitelně vstřícně k Rusku. Abych uvedl příklad, trvalo to víc než rok, než začala Babišova vláda naslouchat Senátu a bezpečnostním institucím ohledně stavby jaderné elektrárny Dukovany.

Snažili jste se vládu přesvědčit?

Rok jsme mluvili do dubu. Neustále jsme požadovali informace o tendru, bili jsme na poplach a vyzývali jsme vládu, aby okamžitě vyřadila ruské a čínské uchazeče, protože nemůžeme být závislí na státech, které se k nám chovají nepřátelsky. Až po Vrběticích se začalo něco dít. V případě Miloše Zemana bylo těch excesů ještě mnohem víc. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pavel Fischer

Rozumíte tomu, že je stále ve funkci poradce prezidenta pan Nejedlý? A možná i někteří další lidé kolem hlavy státu…

Je to odpovědnost Miloše Zemana. Osoby bez prověrky a bez smlouvy se státem, které se pohybují v blízkosti prezidenta, mohou být ohrožením bezpečnosti prezidenta samotného. Na to jsme upozornili usnesením sněmovního výboru pro bezpečnost, kterému předsedám. Miloš Zeman se obklopil vysoce nedůvěryhodnými lidmi. Důvody jsou mi nepochopitelné. Nastoluje to otázku, jestli by neměla být zpřísněna legislativa.  

Jak dlouho podle Vás vydrží „mlčet“ dezinformační kanály?

Doufám, že navždy. Dezinformace jsou základním prostředkem hybridní války proti demokratickému světu. Jestli to doteď někdo podceňoval, tak teď dostal studenou sprchu.

Je třeba čelit následkům za své činy?

Jistě. Jakýkoliv pokus legitimizovat ruskou agresi striktně odmítám. Je to neobhajitelné! Pokud by tak kdokoli činil, měl by čelit následkům. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
Miloš Zeman

Bylo ale vypnutí dezinformačních webů správným krokem? Mnoho lidí hovoří o cenzuře, ztrátě svobody slova…

Byl to rozhodně správný krok. Je rozdíl mezi názorem a lží. Můžeme mít na věci odlišný názor. Já jako politik budu vždycky hledat cesty k dialogu. Nemůžete ale vést dialog o tom, že je země placatá nebo že je legitimní napadat suverénní státy a páchat válečné zločiny. 

Jsme podle Vás připraveni na příliv uprchlíků z Ukrajiny? Platí nouzový stav, což opět vyvolalo řadu rozporuplných reakcí…

To je odpovědností vlády, která deklaruje, že připraveni jsme. Na to, jakým způsobem bude nová vláda využívat nouzového stavu, budeme v Senátu samozřejmě dávat pozor.

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články