Nově zaplatí cestující stejnou částku nezávisle na vzdálenosti, kterou cestují. Mnohým se tato změna vůbec nelíbí.
Informace o zdražování vlakové dopravy přinesla redakce Událostí247 v poslední době několikrát. Například České dráhy loni v prosinci zvedly ceny v průměru o necelých 5 procent, jak jsme ověřili na jejich webu. A z vyjádření šéfa Českých drah pro server Aktuálně jsme zjistili, že letos v prosinci nejspíš nastane další navýšení, nejspíš opět jen v řádu nižších procent. Někde však ceny za jízdu vlakem rostou výrazně drastičtějším tempem. Třeba ve slovenských Vysokých Tatrách.
Cesta vlakem se Slovákům prodraží
Jak redakce Událostí247 zjistila na webu Železniční společnosti Slovensko, od května došlo k výraznému navýšení cen jízdného ve Vysokých Tatrách. Změnil se totiž kompletně celý systém, podle něhož se ceny počítají. Zatímco dříve bylo jízdné závislé na délce trasy, nově cestující zaplatí jednotnou částku bez ohledu na vzdálenost. A tato suma činí ve 4 eura, tedy asi 100 korun, jak jsme ověřili na slovenském webu imhd.
Zatímco někteří lidé, kteří vlakem jezdili delší vzdálenosti, tak díky této novince možná i o něco ušetří, jiným se cesta ve Vysokých Tatrách zásadně prodraží. I ti, kteří jednou třeba jen 1 zastávku a ve vlaku stráví, byť jen 1 minutu, musí zmíněných 100 korun zaplatit. Takové cestování tak logicky mnohým lidem nebude dávat ekonomicky žádný smysl. Navíc, aby toho nebylo málo, pokud si lidé jízdenku nekoupí online, ale na pokladně, musí počítat ještě s dalším příplatkem ve výši 1 eura.
Zdražování jízdného je samo o sobě celkem nepřekvapivé a v době inflace a rostoucích nákladů i pochopitelné. Tento nový systém ale podle redakce Událostí247 příliš šťastná není. Snaha o zjednodušení tarifů sice může vypadat logicky, reálně však způsobí, že pro mnohé obyvatele se cestování vlakem stane finančně nesmyslným. A to je podle nás přesně opak toho, co by mělo být cílem dopravních společností, a sice zvyšovat dostupnost dopravy pro co nejvíce lidí.
Zdražení pocítí i turisté
Pozitivní alespoň je zachování bezplatného cestování vlakem pro děti, žáky, studenty a seniory. Stejně tak ti, jež cestují pravidelně a využívají týdenní či měsíční jízdenky, si připlatí jen mírně. Ostatní ale musí počítat s novou, vyšší taxou. A to samozřejmě negativně dopadá jak na místní obyvatele, tak na turisty, kteří do Vysokých Tater míří. Mezi nimi je ostatně každoročně i spousta Čechů. Pokud se však budou chtít místním vlakem svézt, musí počítat s tím, že si za cestu připlatí.
A co hrozí těm, kteří by se rozhodli jízdné nezaplatit? Ti všichni riskují, že je přistihne revizor a udělí jim mastnou pokutu. Jak redakce Událostí247 ověřila, ta může činit 40 až 70 eur, dle toho, zda pasažér sankci uhradí rovnou, nebo až později. A to jsou sumy, které podle nás za úsporu 4 eur rozhodně nestojí.
Co si o novém systému myslíte vy?

