Cena jedné z nejdůležitějších potravin už brzy vystřelí do nebes. Kdo si neudělá zásoby, toho prodejci vezmou na hůl

Několikanásobné zdražení, které navíc nekončí? I to je hned z několika důvodů možné. Zmíněné zdražení navíc postihlo položku, kterou oželí málokdo.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Zdražuje už skoro rok v kuse. Řeč je o cukru. Není tomu tak navíc jen u nás, ale například i v sousedním Polsku, kam řada Čechů jezdí za levnými nákupy. U cukru tomu je ovšem jinak, levně ho už opravdu jen tak nekoupíte ani u sousedů. Je ovšem dále klidně možné, že cena vystřelí ještě výš. Může být proto právě teď správný čas na to udělat si zásoby, aby vás pak prodejci s ještě vyššími cenami nevzali na hůl.

Cukr jako nedostatkové zboží

Podle serveru Fakt čeká cenu cukru, nejen v Polsku, opravdu dramatický nárůst. „Situace na světovém trhu s cukrem je několik měsíců opravdu dynamická. V lednu 2023 byl cukr o téměř 190 procent dražší než před rokem a v červenci se zvýšení ročně vyšplhalo na 147 procent,“ řekl pro zmíněný server Fakt Grzegorz Rykaczewski, expert z oddělení makroekonomické analýzy banky Pekao. Cena cukru za tunu na londýnské burze překročila hranici 740 dolarů, což je podle Faktu nejvyšší úroveň za posledních pět let.

iZdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC BY
Cukr zdražuje opravdu astronomickým tempem

Hlavním důvodem zdražení je dále podle Rykaczewského snížení celkového množství cukru na trhu, píše Fakt. K tomu přispěla třeba letošní slabší úroda cukrové řepy v Evropě, ale i sucha a nižší sklizně cukrové třtiny v Indii a Mexiku. Během prázdnin došlo k menšímu zlepšení a stabilizaci cen, počasí ale podle serveru Fakt znovu zasáhlo. Růst koncových cen cukru navíc momentálně podporuje i dražší ropa.

Česko na tom není o moc lépe

Jak jsme ovšem již napsali, v tuzemsku na tom nejsme o moc lépe. Už na jaře napsal server TN, že cukr meziročně zdražil o skoro 100 procent. Psali jsme o tom koneckonců i na Událostech247. Pokud přidáme výše uvedené faktory, a to i to, že ani u sousedů už zřejmě nebude tato důležitá položka v kuchyni levná, máme na stole opravdu astronomické ceny, kterým se nevyhneme.

Astronomické zdražení několika důležitých potravin je za rohem: Češi si podle odborníků mají udělat zásoby, dokud je čas

Řešením mohou být výše uvedené zásoby. Cukr totiž obecně vydrží dlouho a nic závažného by se s nim ani v řádu měsíců nemělo stát. Ačkoliv může být situace s cenou cukru v blízké budoucnosti jakákoliv, vše nasvědčuje tomu, že předzásobit se touto důležitou položkou není zřejmě zrovna špatným nápadem. O tom, že předzásobit se některými potravinami, které pravděpodobně čeká velké zdražení, jsme vás už před nedávnem informovali na Událostech247.

Využíváte doma cukr často? Podělte se o to s námi dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články