udalosti247.cz
  • Doprava
  • Finance
  • Spotřebitel
udalosti247.cz
  • Doprava
    • Auto
    • Dálnice
    • Řidiči
    • Nafta
    • Parkování
    • Další »
  • Finance
    • Peníze
    • Pokuta
    • Poplatek
    • Důchody
    • Mince
    • Další »
  • Spotřebitel
    • Maso
    • Nakupování
    • Potraviny
    • Restaurace
    • Závadné potraviny
    • Další »
Sledujte nás:
Všechny rubriky »
udalosti247.cz » Spotřebitel » Pozor: Kdo se neozval státu do určitého data, ten přišel už navždy o svůj byt, či dům. Týká se vás to také?

Pozor: Kdo se neozval státu do určitého data, ten přišel už navždy o svůj byt, či dům. Týká se vás to také?

22. ledna 2025
Daniel Procházka
[email protected]

Podstatným článkem redakčního týmu webu Události24/7.cz je specialista na počasí a přidružené oblasti, Daniel Procházka, který se na našem široce zaměřeném webu pohybuje už pěknou řádku let. Daniel se věnuje především každodennímu spravování čtenářů o meteorologické situaci u nás i v Evropě. Vždycky ho podle jeho vlastních slov přitahoval divoký charakter přírody a její nepředvídatelnost a nespoutanost. I z toho důvodu se přes původně pouhé psaní meteorologických předpovědí dostal až k článkům o přírodních katastrofách, náhlých změnách počasí až třeba po nevídaných přírodních úkazech. Zároveň ale neskrývá ani svoji klidnější stránku, která má na Událostech na starost naopak články o bydlení a zahradě, které se řadí k jeho předním volnočasovým aktivitám.

Pokud máte to štěstí a vlastníte nějakou nemovitost, měli byste si řádně prostudovat zákony. Jinak by se mohlo stát, že o ni přijdete.

dum barak
Zdroj fotografie: Horakvlado/ Creative Commons / CC-BY-SA

Obsah článku

  1. Lhůta vypršela minulý rok
  2. Kam se obrátit, když si nejste jistí

Většina lidí si myslí, že pokud vlastní nějakou nemovitost či pozemek, nikdo jim jejich majetek nemůže vzít. Pokud tedy nejsou například v exekuci. Upozornili jsme však, že to není tak úplně pravda. Řada Čechů si totiž zapomíná ověřit jednu podstatnou věc. Kvůli tomu jim pak hrozí, že jednoho dne zjistí, že už svůj dům nevlastní a jeho novým majitelem je stát.

Lhůta vypršela minulý rok

Pokud totiž vlastník nemovitosti není řádně zapsán v katastru nemovitostí, jeho majetek může jednoho dnes připadnout státu. Přesně k takové nepříjemné situaci došlo podle občanského zákoníku například 1. ledna 2024. Na konci roku 2023 vypršela desetiletá lhůta na ověření vlastnických práv nebo na případná zahájení dědických řízení. Nemovitostí, které mají nedostatečně identifikované vlastníky, je přitom v Česku okolo 150 000.

Daniel Procházka
13. prosince 2023

Urgentní: Kdo se do 31.12.2023 neozve státu, ten navždy přijde o svůj byt, či dům. Týká se to i vás?

Urgentní: Kdo se do 31.12.2023 neozve státu, ten navždy přijde o svůj byt, či dům. Týká se to i vás?
dum auto solarni panely solary fotovoltaika strecha
Zdroj fotografie: ŠJů/ Creative Commons / CC-BY-SA
Do konce roku 2023 měli dílčí majitelé pozemků, domů a dalších nemovitostí možnost ozvat se státu

Nejvíce nemovitostí bez dostatečně identifikovaných vlastníků bylo v příhraničních oblastech Jihomoravského, Olomouckého a Zlínského kraje a ve středních Čechách. Většinou se jednalo o ornou půdu, louky a lesní pozemky. Bez vlastníků byly také některé ovocné sady, vinice a zahrady. Podle občanského zákoníku se tak stát stal vlastníkem všech takových a jim podobných nemovitostí bez majitele.

Kam se obrátit, když si nejste jistí

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových se snažil dohledat majitele pozemků a nemovitostí po celé republice. Ne ve všech případech se to ovšem povedlo. Pokud by se vám povedlo zjistit, že vám některá z nemovitostí nebo některý pozemek patří, informace, jak se zachovat, najdete v tomto manuálu. Co se týká nemovitostí, které propadly státu, jde kromě polí a lesů také o drobné stavby, jako jsou třeba garáže.

Daniel Procházka
13. března 2023

Tisíce neobydlených domů: Stát nemůže najít jejich majitele. Teď hledají dědice

Tisíce neobydlených domů: Stát nemůže najít jejich majitele. Teď hledají dědice
dum domy stavba vesnice
Zdroj fotografie: Takmocsekretovanej!/ Creative Commons / CC-BY-SA
V evidenci bylo ni několik domů

Jak uvedl web E15, rodinných domů je v evidenci málo, dodává web E15. Pokud si nejste jistí, zda takovou nemovitost také nevlastníte, seznam nejasných vlastníků je dostupný na stránkách ÚZSVM. Pohodlnější orientaci nabízí také sponzorovaný web Česká země. Vyhledávání je možné podle jmen rodičů a prarodičů. Zadává se však název města nebo obce, ve které se nemovitost nachází.

Štítky
#byt #dům #stát
Věděli jste o tom?

Chcete dostávat pravidelně novinky?

Kliknutím na tlačítko „Odeslat“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Bydlení Dary Rolins: Zpěvačka si za 20 milionů Kč koupila dům za Prahou. Vkusně v něm využila zlato

Bydlení Dary Rolins: Zpěvačka si za 20 milionů Kč koupila dům za Prahou. Vkusně v něm využila zlato

VIPZivot.cz
VIPZivot.cz
7 h
Třináctá komnata fotbalisty Švancary. Po jeho omylu šlo lidem o život

Třináctá komnata fotbalisty Švancary. Po jeho omylu šlo lidem o život

sportyzive.cz
sportyzive.cz
7 h
Spousta Čechů dluží státu obrovské částky a ani o tom neví. Netýká se to i vás?

Spousta Čechů dluží státu obrovské částky a ani o tom neví. Netýká se to i vás?

udalosti247.cz
udalosti247.cz
8 h
Nová vláda chystá úlevu v platbách za elektřinu: Lidé ušetří tisíce Kč, už od ledna 2026

Nová vláda chystá úlevu v platbách za elektřinu: Lidé ušetří tisíce Kč, už od ledna 2026

udalosti247.cz
udalosti247.cz
8 h
Objednali jste si zboží přes Zásilkovnu? Možná vám zásilku doručí úplně jinam, nic s tím nenaděláte

Objednali jste si zboží přes Zásilkovnu? Možná vám zásilku doručí úplně jinam, nic s tím nenaděláte

udalosti247.cz
udalosti247.cz
9 h

Češi budou státu platit poplatek za to, že pobírají důchod. Peníze budou muset odevzdat povinně každý měsíc. Týká se to i vás?

Češi budou státu platit poplatek za to, že pobírají důchod. Peníze budou muset odevzdat povinně každý měsíc. Týká se to i vás?

Stát rozhodl: 1 000 000 Čechů hrozí, že v červenci 2024 přijdou o své peníze. Zapomněli totiž na jednu podstatnou věc

Stát rozhodl: 1 000 000 Čechů hrozí, že v červenci 2024 přijdou o své peníze. Zapomněli totiž na jednu podstatnou věc

Euro v Česku? Stát vydal závazné prohlášení. Musíme se mu přizpůsobit

Euro v Česku? Stát vydal závazné prohlášení. Musíme se mu přizpůsobit
ABCmedia logo
Další portály spadající pod abcMedia Network, s.r.o.

AutoŽivě.cz

  • Aktuality
  • Autoživě testy
  • Ojetiny
  • Rady
  • Technický koutek
  • Zajímavosti
  • #motor
  • #nehoda
  • #řidičský průkaz
  • Zdraží benzín i nafta: víme od kdy a o kolik. Řidiči si připlatí až 4,5 Kč na 1 litr
  • Každoroční STK pro auta starší 10 let? EU zase mění názor. Co to znamená pro české řidiče od 1. 1. 2026

SportyŽivě.cz

  • Basketbal
  • Formule 1
  • Fotbal
  • Hokej
  • MMA
  • Tenis
  • #prestupy
  • #fotbal
  • #hokej
  • Třináctá komnata fotbalisty Švancary. Po jeho omylu šlo lidem o život
  • Frustrace opory Sparty po další ztrátě. Český reprezentant se pustil do ostré kritiky

VIPživot.cz

  • Celebrity
  • #královská rodina
  • #Dara Rolins
  • #zahraniční celebrity
  • Bydlení Dary Rolins: Zpěvačka si za 20 milionů Kč koupila dům za Prahou. Vkusně v něm využila zlato
  • Podpásovka, kvůli které si Standa Hložek uřízl ostudu: Vágner mu slíbil úspěch s písní Život je rváč

Vařímedobroty.cz

  • Cukroví
  • Omáčky
  • Předkrmy
  • Recepty
  • Rychlé pokrmy
  • #med
  • #kuřecí maso
  • #cukr
  • Matcha – trendy drink, nebo tradiční lék?
  • 50+ nejlepších receptů na domácí pomazánky: Hodí se na chlebíčky, jednohubky i jen tak k večeři na chleba

DámskýDeník.cz

  • Domácnost
  • Krása
  • Lifestyle
  • Móda
  • Vztahy
  • #letadlo
  • #herec
  • #počasí
  • Matka, která živí celou rodinu, utratí za týdenní nákup jídla jen necelých 100 Kč. Kupuje vyřazené jídlo ve velkých slevách
  • Lékaři ji ujistili, že trpí jen klasickými těhotenskými problémy. Skutečná diagnóza byla zdrcující

MMAmag.cz

  • Zahraniční MMA
  • CZ/SK MMA
  • Videa
  • UFC
  • KSW
  • #jiří procházka
  • #ufc
  • #oktagon
  • Will Fleury si nebral servítky: Neandrtálec? Umělá hvězda a žádná hrozba
  • Bývalá hvězda UFC v obřím průšvihu. Policie ji měla zadržet s drogami za desítky milionů
udalosti247.cz
  • O nás
  • Kariéra
  • Kontakt
  • Cookies
  • Etický kodex
udalosti247.cz
  • O nás
  • Kariéra
  • Kontakt
  • Cookies
  • Etický kodex

Copyright © 2016-2025 abcMedia Network s.r.o. - Theme v1.0.5

Obsah je chráněn autorským právem. Jakékoli užití včetně publikování nebo jiného šíření obsahu je bez písemného souhlasu zakázano.