Nová povinná výbava od 1. ledna: Kdo nebude mít v autě novou technologii, na toho si počíhá policie

Povinná výbava v autech prochází změnami vcelku pravidelně. Nyní se objevily návrhy na novinku, která se motoristům pěkně prodraží.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Že povinná výbava, kterou musí řidiči v autech vozit se čas od času mění, není žádná novinka. Jak navíc před časem upozornily Události247, mnohdy se sada věcí, které musí být v autě přítomna liší i v jednotlivých zemích, což celou věc ještě víc komplikuje. Nyní se navíc objevily informace, že v jedné z oblíbených dovolenkových destinací bude již za 2 roky povinná nová technologie. Kdo ji v autě nebude mít, na toho si policie počíhá.

Toto zařízení si budou muset koupit tisíce řidičů

Jedná se o speciální homologované výstražné svítilny. Ty by měly nahradit dnes dobře známé výstražné trojúhelníky. Konkrétně by povinnost mít tuto novou výbavu měla začít platit ve Španělsku, a to už od 1. ledna roku 2026. Výhodou této speciální LED svítilny má být, že na rozdíl od statického trojúhelníku bude umístěná na střeše vozu a bude tak viditelná ze všech stran. Každých 100 sekund bude navíc prostřednictvím mobilní sítě odesílat informaci o poloze vozidla do asistenčního centra.

iZdroj fotografie: Immanuel Giel / Creative Commons / CC-BY-SA
Povinná výbava se může v jednotlivých státech lišit

S ohlášením této novinky ale zároveň vyvstává i několik otazníků a obav. Především jde o další finanční zátěž pro řidiče. Na rozdíl od jednorázového nákupu trojúhelníku budou muset motoristé, kteří budou chtít jezdit ve Španělsku kvůli této svítilně platit pravidelný poplatek za síťový přístup. Pozitivem alespoň je, že prvních několik let síťového přístupu má být zahrnuto v ceně svítilny.

Jak je na tom povinná výbava v Česku?

Jak již bylo zmíněno, novinku se chystá zavést Španělsko. Není však vyloučené, že v následujících letech se k tomuto opatření uchýlí i další země Evropské unie. A výjimkou nemusí být třeba ani Česko, kde by se toto nařízení pravděpodobně u mnohých řidičů nesetkalo s velkým úspěchem. Již nyní ostatně musí platit za provoz svého vozu nemalé výdaje a každé další peníze navíc je tak stoprocentně nepotěší.

Velké změny pro majitele řidičských průkazů jsou za rohem: Zjistili jsme, co se chystá

Již od příštího roku navíc tuzemské motoristy v souvislosti s povinnou výbavou čeká další změna, i když rozhodně ne tak razantní. Konkrétně se jedná o změnu v pravidlech upravujících nošení reflexní vesty. Kromě řady dalších situací bude nově povinné nosit ji i v případě nouzového stání v obci, kde to dosud bylo pouze dobrovolné. Jak navíc již dříve upozornily Události247, od příštího roku se pak čeští motoristé musí připravit na pořádnou sadu novinek, které se na ně chystají. Důvodem jsou změny v zákoně týkajícího se pozemních komunikací.

Zdroj: AutoŽivě, Garáž

Uvítali byste tuto novinku v povinné výbavě i v Česku? Napište nám, co si o věci myslíte

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články