Nové dopravní značky 2024: Kdo je nebude znát, s tím nebude mít policie žádné slitování

Řidiči, kteří vyrazí na silnice, musí od letoška počítat s tím, že se na nich setkají s několika novinkami.

i Zdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Stát ve snaze zvýšit bezpečnost na silnicích zavádí také nové dopravní značky. Už dříve jsme na Událostech247 informovali například o velmi důležité značce Stop-protisměr, protože někteří řidiči stále najíždí na dálnici ze špatných nájezdů a mohou tak zapříčinit velmi nebezpečné dopravní situace.

Kde se s novými značkami můžete seznámit

Pokud někdy zamíříte autem do Německa, tam na vás čeká hned několik značek, které u českých silnic určitě neuvidíte. Jednou z nich je například kulatá černo-bílá dopravní značka. Běžný řidič si z ní dělat těžkou hlavu nemusí, protože toto značení slouží jako orientační bod pro autonomní vozy. Uvedené značky se v Německu objevují hlavně v okolí Mnichova a Ingolstadtu, jak jsme na Událostech247 psali už dříve.

Pokuta 1725 Kč za nedodržení nové dopravní značky. Víte, co značí? Pokud ne, policie se s vámi mazat nebude

Také v České republice jsou od ledna 2024 nové dopravní značky, se kterými si řidiči možná nebudou vědět rady. Jejich kompletní přehled přineslo ministerstvo dopravy na svém webu. Úpravu vizuální podoby má značka s označením „Bezpečný odstup“. Nová podoba zahrnuje mnemotechnickou pomůcku s dvěma šipkami mezi dvěma auty, která připomíná minimální bezpečný odstup při nejvyšší dovolené rychlosti.

Znalost dopravních značek si můžete otestovat

Další novinkou je zavedení dopravní značky s označením „Sdílená zóna“. Tato značka identifikuje oblast, kde platí speciální pravidla pro silniční provoz. Sdílené zóny jsou určeny pro všechny účastníky silničního provozu a mají za cíl zlepšit bezpečnost a plynulost dopravy. Tramvaje mají vždy přednost a chodci s cyklisty mohou využívat celou šířku komunikace. Rychlost vozidel ve sdílené zóně je omezena na 20 km/h.

iZdroj fotografie: Ministerstvo dopravy ČR
Dopravní značky Sdílená zóna a Konec sdílené zóny

Tuto značku nám teď dali k hlavnímu nádraží, ale zatím to tam nikdo moc nedodržuje, co jsem si tak všimla, když chodím okolo,“ uvedla pro Události247 paní Elena z Brna. Další nová značka označuje parkoviště typu „Park & Drive“. Jsou určena pro řidiče, kteří chtějí zaparkovat a pokračovat do centra města jako spolujezdci v jiném vozidle.  Nová značka určuje i servisní místa pro sanitaci hygienických zařízení obytných vozidel. Pokud byste si chtěli znalost značek procvičit, můžete to zkusit třeba na webu Bezpečné cesty.

Setkali jste se už s některou z výše zmíněných dopravních značek? Napište nám to v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články