Rozhodlo se: Stát bude vyplácet 13. důchod. Kdo všechno bude mít na extra peníze nárok?

Součástí loňských změn v důchodovém systému, které vláda prosadila, byla i změna valorizačního mechanismu.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Zatímco dříve se penze každý rok v lednu navyšovaly o meziroční inflaci a polovinu růstu reálných mezd, nově důchody rostou o meziroční inflaci a třetinu růstu reálných mezd. To také zapřičinilo, že důchod Čechům roste pomaleji. Letos v lednu se jim například penze zvýšily v průměru pouze o 360 korun, jak psaly Události247.

V Česku dokonce důchodcům peníze berou

Průměrně tak důchod přesáhl hranici 20 tisíc korun, konkrétně činil 20 600 korun měsíčně. Příští rok se to zřejmě o moc nezlepší. Podle odhadů ministerstva práce by měl průměrný nárůst představovat 433 korun. To je pouze o 73 korun více než letos v lednu a pro některé seniory to nejspíš stačit nebude. Víte od nás také, že jedna skupina obyvatel se dokonce dočká snížení důchodů.

Víme, o kolik se vám v roce 2024 zvýší důchod. Chcete to vědět?

Vysocí a významní představitelé minulého režimu totiž mají od března 2024 nižší starobní důchody. Jde o opatření, které už dříve prosadil ministr Marian Jurečka a poslanci ho schválili na konci roku 2022. Krácení důchodu se dotkne těch, kteří v období 25. února 1948 až 17. listopadu 1989 působili ve vysokých politických a dalších státních funkcích. Za každý započatý rok práce v této funkci se jim sníží procentní výměra důchodu o 300 korun.

Jeden důchodce bere přes 30 tisíc korun

Pokud byste chtěli jako důchodci žít na úrovni, asi se budete muset přestěhovat do Švýcarska. Tamní voliči totiž v červnovém referendu podpořili plán na zavedení 13. starobního důchodu, upozornil web Novinky. Je to poprvé za 176 let, kdy voliči v referendu schválili zvýšení sociálních dávek. Zároveň naopak odmítli prodloužení věku odchodu do důchodu a jeho následné navázání na průměrnou délku života.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Ve Švýcarsku mají o poznání vyšší důchody

Návrh na zvýšení důchodů předložily odbory, podle kterých vyšší životní náklady snížily kupní sílu důchodců. Důchody se podle návrhu mají zvyšovat od roku 2026. Minimální starobní a pozůstalostní důchod ve Švýcarsku je měsíčně v přepočtu zhruba 32 400 korun, maximální pak asi 62 230 korun. Pro páry je limitován částkou v přepočtu 93 300 korun. „Tak to mi snad ani neříkejte, já beru 21 tisíc a vyjdu taktak, protože mám vyšší nájem. Tam se ale tedy mají královsky,“ řekla Událostem247 seniorka Jarmila z Brna.

Měla by podle vás 13. penze existovat i v České republice? O váš názor se s námi můžete podělit dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články