Stát už o všem rozhodl: Tisíce Čechů přijdou v příštím roce o práci. Teď jenom doufejte, že se vás to netýká

Stát se rozhodl, že v rámci úspor zruší tisíce pracovních míst. Nepatříte náhodou mezi lidi, kterým hrozí vyhazov i vy?

i Zdroj fotografie: Pohled 111/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O tom, že o práci v příštím roce nejspíš přijde nemálo státních zaměstnanců informovaly Události247 již dříve. Vyhazov hrozí například stovkám členů policejního sboru . Zde ale však propouštění bohužel nekončí. Ztráta práce hrozí i mnoha zaměstnancům ministerstev. Stát tak rozhodl, že o práci přijdou v příštím roce tisíce Čechů. Zjistěte, zda se to náhodou netýká i vás.

O práci přijde rekordní počet státních zaměstnanců

Konkrétně se vláda chystá propustit nejvyšší počet státních úředníků za posledních 8 let, jak upozorňuje server iRozhlas. V absolutních číslech se má počet úřednických pracovních míst podle vládního rozhodnutí snížit o více než 2 600, což je skutečně obrovské číslo. A to i přesto, že částečně se škrtání bude týkat i neobsazených míst. Pro představu – jedná se asi o 3,5 procenta ze všech dosavadních pozic.

Velké propouštění těchto zaměstnanců nařízené státem. Dotkne se i vás?

Ptáte se, jaký je důvod k takto šíleným škrtům? Vláda tento krok obhajuje tím, že krokem plní své sliby o zefektivnění státní správy. „Jedná se o největší snížení počtu úředníků minimálně od roku 2015, počet úředníků bude od roku 2024 celkem 73 232, je to nejnižší číslo od začátku systemizace,“ cituje vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) web Echo24.

Zvládne státní správa takový úbytek úředníků?

Ačkoli úsporný postup jistě mnozí lidé označí za chvályhodný, vše má svá pro a proti. Někteří si tak naopak pomyslí, že všeho by mělo být s mírou, a i propouštění by tedy mělo probíhat postupně, spíše než v takto radikálních rozměrech.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Přes tisíc pozic ze svého resortu vyškrtl Marian Jurečka (KDU-ČSL)

A kde konkrétně se tedy místa budou škrtat? Velké množství míst ve svém resortu práce a sociálních věcí škrtne ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL). Zde má ubýt celkem 1812 pozic, píše web Novinky. Dalších 80 míst ubere Petr Hladík (KDU-ČSL) na ministerstvu kultury, uvádí web Echo24. Naopak asi nejméně mezi ministerstvy škrtne resort kultury. Zde ministr Martin Baxa (ODS) obětuje maximálně 9 pracovních míst.

Je podle vás správné, že stát takto masivně sníží počet pracovních míst? Napište nám, co si o věci myslíte

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články