Tito Češi nedostanou od státu důchod. Klidně i celý rok nedostanou ani 1 Kč

To, že lidé dosáhnou požadovaného věku pro odchod do důchodu a splní všechny nezbytné podmínky pro přiznání penze ještě neznamená, že peníze skutečně včas dostanou.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

O problému pozdního vyřizování žádostí o starobní důchod se v Česku mluví dlouho. I po mnoha měsících se však evidentně stále nedaří věc vyřešit. Důkazem toho je aktuálně více než 800 seniorů, kteří na přidělení penze čekají už déle než 3 měsíce, což je zákonná lhůta pro vyřízení této žádosti, píše web CNN Prima News. Může to však být i daleko horší. Mnozí Češi nedostanou od státu důchod klidně i celý rok.  

Na důchod se čeká mnoho měsíců

Jak připomíná web Novinky, úředníci České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) žádosti nestíhali včas vyřizovat už letos na jaře. Následně nastal další výrazný problém na podzim. Tehdy byly důvodem změny v pravidlech pro odchod do předčasného důchodu, které začaly platit od letošního října, jak psaly Události247. Mnozí se snažili ještě na poslední chvíli využít výhodných podmínek pro odchod do dřívější penze a úředníci tak byli zavaleni enormním počtem žádostí. I nyní, řadu měsíců poté se ale nedaří dát situaci do pořádku.

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC BY-SA
Úředníci ČSSZ nestíhají žádosti o odchod do důchodu vyřizovat včas již řad měsíců

Podle webu CNN Prima News se s těmito potížemi potýkalo na začátku prosince přes 800 lidí. Patří mezi ně i Věra Koňaříková z Havířova. Ta pracovala již od svých 16 let a nyní čeká na svůj zasloužený důchod. Jak však uvádí její manžel Jaroslav, i přes včasnou žádost podanou na podzim loňského roku se stále nepodařilo situaci vyřešit, píše server CNN Prima News.

Mnozí už jsou z dlouhého čekání zoufalí

Pro řadu seniorů je totiž několik měsíců bez finančního příjmu již těžko zvládnutelné. Aby vůbec vyžili, musí situaci řešit sami. Události247 například nedávno psaly o muži, který se kvůli ročnímu čekání na důchod zadlužil u svých přátel a známých. A to rozhodně ne málo, na živobytí si prý půjčil skoro 160 tisíc korun.

Už rok nedostal důchod, stát s ním vyběhl. Tohle se může stát i vám

Jiní jsou pak situací donuceni nadále setrvat v zaměstnání. A to i přesto, že už si dávno chtěli užívat zasloužený odpočinek. Už jsem chtěl jít do důchodu, abych nemusel dělat, a teď musím pracovat, abych vůbec měl peníze,“ uvedl pro web CNN Prima News Rudolf Petráň z Chrudimi, který svou žádost o důchod podal na začátku června. I když tedy lidé mají na odchod do důchodu nárok, ještě to neznamená, že jim stát penzi včas skutečně přidělí.

Co si o situaci s dlouhými čekacímu lhůtami na přiznání penze myslíte vy? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články