V dubnu 2024 jsou v oblíbených obchodech Čechů brutální slevy na potraviny. Kdo toho nevyužije, připraví se o velké peníze

Jak ušetřit na potravinách je otázka, na kterou se snaží najít odpověď většina z nás. Ceny v českých obchodech navíc míří neustále vzhůru.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak jsme na Uálostech247 psali několikrát, jednou z osvědčených metod jak ušetřit, je vyrazit za levnějšími potravinami do Polska. Potraviny je tam totiž možné nakoupit levněji až o několik desítek procent. Ze srovnání polského a českého Lidlu vyplynulo, že v průměru byly ceny sortimentu nižší o 20 až 30 procent. Například maso se v Polsku prodávalo dokonce za poloviční cenu, než za jakou ho koupí zákazníci českých supermarketů.

Lidl slíbil, že zatím ceny zvyšovat nebude

Nákupy v sousední zemi se Čechům vyplatí i nadále, přestože se od dubna zvýšila DPH na potraviny. Tamní vláda ji zavedla jako kompenzační opatření kvůli razantnímu růstu inflace. Jak připomíná web Deník, současné vedení státu je proto toho názoru, že díky klesající míře inflace v posledních měsících není už toto opatření potřeba prodlužovat a daň se může vrátit zpět. Jak se zvýšení DPH projeví a o kolik si zákazníci připlatí, bude patrné za pár týdnů.

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Češi si nákupy v Polsku v posledních letech doslova zamilovali

Ceny potravin v polských obchodech přes zvýšenou daň však zůstanou ještě nějakou dobu i pro Čechy, kteří nákupy v Polsku milují, stejné jako dosud. Tamní obchodní řetězce totiž zákazníkům slibují, že o pět procent vyšší daň, kterou je potřeba odvést státu, teď berou takzvaně na sebe a do ceníků ji nepromítnou. Psal o tom web Novinky. Lidl slibuje, že původní ceny dodrží ve všech svých prodejnách na celém území Polska. Akce má trvat po celý duben.

I po zvýšení nebude cena potravin o moc vyšší, říká zákaznice

Stejné rozhodnutí učinily také další obchodní řetězce v Polsku. Potvrdila ho Čechy tolik oblíbená Biedronka, která vede s Lidlem už několik let cenovou válku. Biedronka oznámila, že nulovou daň zachová u více než čtyř tisíc produktů, píší dále Novinky. K těmto prodejcům se připojil také Kaufland, který oznámil, že cena zůstane stejná až u deseti tisíc potravinových výrobků. „Tak pět procent zase přece není tolik, takže myslím, že i přesto se mi tam nákupy pořád vyplatí,“ říká paní Elena.

Zavírá se krám: Levné nákupy v Polsku už leda ve snu. Místní mají Čechů plné zuby

Výrazně levnější než v Česku je v Polsku i nadále máslo a brambory. Češi u polských sousedů také ve velkém nakupovali na Velikonoce, když využili slevových akcí tamních obchodníků před svátky. Stejně jako u nás je však k nakupování ve slevě většinou nutné zařídit si věrnostní kartu prodejce a k tomu je potřeba autorizace přes telefon. Na internetu jsou k dispozici návody v češtině, jak na to.

Vyrážíte k sousedům za levnými potravinami? O vaše zkušenosti se s námi můžete podělit v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články