Chystá se masivní propouštění českých zaměstnanců. Rychle zjistěte, zda o práci přijdete i vy

Mít v práci není v dnešní době samozřejmostí. Nezaměstnanost v Česku činila v únoru čtyři procenta a oproti lednu se tak podíl nezaměstnaných nezměnil.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Jistotu nemají ani zaměstnanci velkých firem. Psali jsme například o tom, že stovky zaměstnanců propustila v rámci šetření Česká pošta. Její hospodaření totiž bylo v posledních letech ztrátové. Nejčastěji udávané důvody, které zaměstnavatele vedly k hromadnému rozesílání výpovědí, jsou racionalizace činností, zvýšení efektivity práce, optimalizace počtu pracovních míst nebo flexibilnější využití kapacit, jak jsme psali na Událostech247.

O zaměstnání přijdou stovky lidí

Také změny v legislativě přiměly některé firmy k přehodnocení strategií ohledně smluv a zaměstnanců. Řada z nich proto zvažuje snížení uzavírání počtu dohod o provedení práce, jak jsme na Událostech247 psali nedávno. Firmy plánují dohodáře propustit, protože se jim už nevyplatí, a přerozdělit práci mezi stávající zaměstnance nebo najímat externisty na živnostenský list. Přizpůsobení se novým pravidlům se dotýká více než 250 tisíc podniků a firem.

Máte v práci tuhle smlouvu? Už brzy přijdete o práci

Propouštění stále hrozí stovkám lidí napříč celou Českou republikou, upozornil web TN. Řada podniků totiž pracovním úřadům ohlásila záměr hromadně propouštět. Situace je špatná hned v několika odvětvích. V únoru 2024 nahlásilo v Česku hromadné propouštění celkem 11 zaměstnavatelů. To je o čtyři více než v předchozím kalendářním měsíci a o čtyři více než ve stejném měsíci předchozího roku. Celkově bylo nahlášeno propouštění 580 osob, píše web Kurzy.

Bez práce mohou být lidé, kteří pracují rukama

Nejvíce ohrožení jsou techničtí a odborní pracovníci v oblasti vědy a techniky, kovodělníci, strojírenští dělníci a pracovníci v příbuzných oborech a obsluha stacionárních strojů a zařízení. Z hlediska odvětví je podle úřadu hromadným propouštěním zasažena výroba základních kovů, hutních zpracování a slévárenství, výroba a rozvody elektřiny, plynu a tepla a klimatizovaného vzduchu a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, kromě strojů a zařízení, píše dále TN.

iZdroj fotografie: Adam Pat / Creative Commons / CC-BY-SA
O práci zřejmě napříč republikou brzy přijdou stovky lidí

Nejhorší situace je aktuálně v Olomouckém kraji, kde propouštění ohlásily dvě firmy a dotknout se může 169 pracovníků. Za ním následuje Praha a pak Moravskoslezský kraj, kde může o práci přijít 58 zaměstnanců, protože propouštět se chystají dva zaměstnavatelé. „Pracuji jako sekretářka v naší firmě už 15 let, takže o práci se úplně nebojím. Můj manžel však pracuje jako obráběč kovů a u nich se propouštět chystají. Jestli se to dotkne i jeho, zatím nevíme,“ řekla nám paní Ludmila z Prahy.

Vyhodil vás někdy zaměstnavatel z práce? Svoje zkušenosti nám můžete popsat dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články