Zjistilo se, jak se dají ušetřit obrovské peníze na benzínu a naftě. Pumpaři nechtějí, abychom to věděli

Vlastnění auta s sebou přináší nemalé výdaje na naftu či benzín. Zjistěte, jak tyto náklady alespoň trochu snížit.

i Zdroj fotografie: Icomparioimages/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Ačkoli poslední týdny zrovna příliš zimně nevypadaly, zdá se, že mrazivé období je zpět. Venkovní teploty v nejbližších dnech znovu zamíří hluboko pod nulu a to přinese komplikace nejen silničářům, ale také řidičům. Kromě otravného odmrazování skla a zahřívání motoru totiž v zimě mnozí pozorují, že mají jejich vozy zvýšenou spotřebu paliva. S tím pak souvisí také vyšší výdaje. Existují ale triky, jak se při zimním tankování dají na benzínu a naftě ušetřit obrovské peníze.

Snižte převáženou zátěž

Mnozí lidé vozí v zimě na střeše střešní boxy. Ty slouží pro převoz nejrůznějších věcí, v zimě například lyžařského vybavení. Tito pomocníci však mají také svou nevýhodu, kterou je vyšší spotřeba. Podle německého autoklubu ADAC může box při rychlosti 130 kilometrů za hodinu zvýšit spotřebu dokonce o 20 procent, což je skutečně velké číslo.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Střešní box může zvýšit spotřebu i o desítky procent

Ruku v ruce s tím jde i celková zátěž, kterou auto musí vézt. „Lidé vozí nepotřebné věci v kufru, a tím zbytečně auto zatěžují,“ řekl pro server TN ekonom Štěpán Křeček. Možností, jak náklad eliminovat je celá řada. Jendou z nich je i tankování jen poloviny nádrže, čímž mohou motoristé ušetřit klidně i několik desítek kilogramů váhy. Konkrétně pak podle měření autoklubu ADAC každých 100 kilogramů hmotnosti navíc zvýší spotřebu paliva o 0,3 litru.

Ušetřit lze i dalšími způsoby

Zejména v zimě se vyplatí omezit spotřebu elektřiny v autě. Elektrické vybavení jako je vyhřívání sedadel, vyhřívané čelní a zadní sklo nebo vyhřívaný volant sice zvyšuje komfort, ale také spotřebu paliva. Stejně tak není dobré nechávat běžet motor zbytečně na volno. Takovéto předehřívání totiž opět zvyšuje spotřebu nafty či benzínu.

Tohle dělá přes 80 % Čechů a platí kvůli tomu na benzinkách víc, než musí. Ihned s tím přestaňte

To ale zdaleka nejsou ty jediné způsoby, jak lze při tankování ušetřit. Jak již dříve psaly Události247, vyplatí se třeba takování dobře plánovat. Ušetřit lze nejen výběrem té správné čerpací stanice, ale také vhodným načasováním. To však nejspíš mnozí pumpaři nechtějí, aby řidiči věděli. A v neposlední řadě může hrát nemalou roli i správné natlakování pneumatik.

Zdroj: TN, TN

Používáte v praxi zmíněné triky? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články