V Bille se prodával plesnivý salám. Zákazníci mohou mít výrobek stále doma

Lidé, kteří mají rádi uzeniny, by se měli mít na pozoru. Domů si totiž mohli donést jednu zkaženou trvanlivou potravinu.

i Zdroj fotografie: SZPI
                   

V poslední době se stále častěji objevují případy, kdy kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce zachytí plesnivé potraviny. Psali jsme třeba o tom, že některé typy sýrů italského typu, které Češi tolik milují a nakupují ve velkém, jsou plesnivé. Například sýr Grana Padano, který se prodával v Tescu a pod obalem měl plíseň viditelnou pouhým okem.

Plesnivých záchytů stále přibývá

Některé obchody také musely vyřadit z prodeje olomoucké tvarůžky od loštické firmy A.W., a to kvůli možnému výskytu plísně, jak jsme upozornili už dříve. Často se však prodávají také zkažené uzeniny. Například v obchodě v Prostějově si zákazníci mohli koupit hned několik závadných kousků. Jak jsme na Událostech247 psali, v prodeji byl zkažený uzený šunkový salám a krůtí šunka. Všechny tyto potraviny zapáchaly po kažení.

Salám prodávaný v Tescu byl zkažený. Lidé ho mohou mít stále doma

Mezi velmi oblíbené salámy patří uherák. Salám z Maďarska, který se prodával v Tescu ve Frýdlantu, měl však také na povrchu kolonie plísní různých barev. U části z kontrolovaných balení byl povrch potraviny navíc ještě oslizlý. Upozornili jsme i na Múúú Farmářské špekáčky 600 gramů od výrobce Maso uzeniny Písek, které se prodávaly v Lidlu. Také na povrchu této uzeniny se totiž pod neporušeným obalem vyskytovaly kolonie plísní.

Plesnivý salám

Nedávno inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce vyrazili na kontroly do prodejny Billa v Přerově a našli tam závadný salám Vysočina od výrobce Krahulík. U části z kontrolovaných balení se pod neporušeným obalem na povrchu potraviny vyskytovaly kolonie plísní. Potravina se nepovažuje za bezpečnou, pokud jeví známky kažení. Nebyly zjištěny nevyhovující teploty skladování tohoto salámu a neměl ani prošlé datum minimální trvanlivosti.

iZdroj fotografie: SZPI
Zmíněný výrobek byl plesnivý

Konkrétně šlo o šarži L8616, s datem spotřeby do 22.1.2024. Je však možné, že někteří lidé by mohli mít výrobek doma v mrazáku. „Já už raději nic moc do mrazáku nedávám, protože už se mi stalo, že jsem pak ze zpráv zjistila, že tam mám třeba kuřecí prsa, která jsou plesnivá,“ řekla Událostem247 paní Milena. Plísně jsou ve větším množství pro lidský organismus nebezpečné. Produkují totiž mykotoxiny, které jsou v případě požívání pro člověka toxické a mohou organismu závažně uškodit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články