Tenhle známý český obchod jsme milovali všichni. Teď najednou zavírá, už si tam nikdy nic nekoupíme

Málokoho by zřejmě napadlo, že se může v problémech ocitnout i věhlasná firma, která má stoletou tradici.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Většina z nás má svůj oblíbený obchod, ve kterém rádi nakupujeme. Ať už se jedná o kamenné prodejny nebo e-shop, vždy je zde ovšem možnost, že obchod jednoho dne ukončí provoz. Události247 například v minulosti psaly o konci oblíbené sítě prodejen Bezobalu nebo hračkářství Hamleys, které sídlilo nedaleko Václavského náměstí.

Obchody, se kterými jsme se museli rozloučit

Události247 nedávno informovaly také o tom, že končí e-shop Kasa, který se zaměřoval na prodej elektroniky. Jednalo se přitom o oblíbený český internetový obchod. To už je ale minulost. Provozovatel e-shopu HP TRONIC Zlín oznámil ukončení provozu, které nastalo 2. dubna. Důvodem konce je změna strategie. Firma HP TRONIC Zlín totiž vlastní i další známé značky, konkrétně Datart a Eta, a právě na Datart se chce více zaměřit a posílit ji.

V obchodech známého řetězce jsou najednou prázdné regály, chybí úplně všechno. Krach se blíží

Víte od nás, že krach před několika měsíci oznámila společnost ENAPO, která měla po celé republice desítky prodejen. Mezi zákazníky přitom byly tyto prodejny potravin velmi oblíbené. Byly především na vesnicích a fungovaly už deset let. K oblíbeným obchodům v Česku patřil svého času také francouzský maloobchodní řetězec Carrefour. V roce 2005 však oznámil, že u nás končí a jeho jedenáct hypermarketů převzal obchodní řetězec Tesco.

Ještě v prosinci konci nic nenasvědčovalo

Před několika měsíci se objevila šokující informace, že končí legenda, jejíž tradice trvala sto let. Jedná se o Pražské lahůdkářství Zlatý kříž, které je v od začátku roku v likvidaci. Nefunguje ani jejich provozovna v Praze Jungmannově ulici č. 34 nebo webové stránky, jak píše web iDnes. Pohled na bývalou provozovnu je opravdu smutný, její výlohy zakrývají plachty. Podle portálu Justice je lahůdkářství v likvidaci od 26. ledna 2024.

iZdroj fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / CC-BY-SA
Oblíbené lahůdkářství končí

Podle expertů mohl podniku dopomoci ke konci vysoký nájem, ale také nízký odbyt zboží. Lahůdkářství totiž navštěvovali převážně turisté. „Řekla bych, že nejsme nejstarší lahůdkářství jen v Praze, Česku a střední Evropě, ale možná na celém světě, protože tyto lahůdky byly založeny za první republiky, i když nikdo vlastně neví, kdy přesně,“ řekla přitom ještě v prosinci 2023 v rozhovoru pro PrahaIN jednatelka Ivana Klinderová. „Je to škoda, ale asi neměli jiné řešení. Není to jediný podnik, který tak skončil,“ říká pan Hynek.

Navštívili jste někdy zmíněné lahůdkářství?

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články